Bu makalemizde İngilizce anlama ve konuşma becerileriniz geliştirmek için uygulamanız gereken çok önemli tavsiyeler paylaşacağız. Yalnız hemen belirtmekte fayda var ki, önemli olan bilmek değil uygulamaktır. Öğrendiğiniz bu bilgileri hayata geçirmezseniz hiç bir faydası olmayacaktır. O yüzden bu makalemizi dikkatlice okuyup, öğrendiklerinizi nasıl hayata geçirebileceğinizi düşünün.

MÜKEMMEL İNGİLİZCENİN ANAHTARI

En önemli İngilizce yeteneği nedir? İyi iletişim kurabilmeniz için sahip olmanız gereken yetenek nedir?

Açıkça söylemek gerekir ki, bir numara Akıcı bir anlatımdır. Tercüme etmeksizin. Akıcılık, yerli konuşmacılarla kolayca konuşabilmeniz anlamına gelir. Onlar sizi kolayca anlayabilir ve siz de onları kolayca anlayabilirsiniz. Gerçekte, anında konuşur ve anlarsınız.

Akıcı bir konuşma, sizin İngilizcedeki en önemli hedefinizdir.

Araştırmalar açık.. Akıcılığı yakalamanın tek bir yolu var. Textbooklar (Okuma kitapları) okuyarak akıcılığı elde edemezsiniz. İngilizce kurslarına giderek akıcılığı elde edemezsiniz. Gramer kuralları çalışarak akıcılığı elde edemezsiniz.

Anahtar Dinlemektir.

Akıcı bir konuşmayı elde edebilmeniz için, anlaşılabilir bir İngilizceyi tekrar tekrar dinlemiş olmalısınız. İşte bu tek yoldur. Harika İngilizce konuşma becerisi kazanmanız için, İngilizceyi gözlerinizle değil, kulaklarınızla öğrenmelisiniz. Başka bir deyişle, bol bol dinlemelisiniz. Kulaklarınız, kusursuz konuşmanın anahtarıdır.

Hangi tür dinleme, en iyisidir? Evet, dinlediğiniz İngilizce anlaşılabilir ve tekrarlı olmalıdır. Bu iki kelime de çok önemli: Anlaşılabilir ve Tekrarlı.

Anlamazsanız, hiçbir şey öğrenmezsiniz, ilerleyemezsiniz. İngilizce televizyonları izlemek işte bu yüzden işe yaramaz. Orada duyduklarınızın çoğunu anlamazsınız. Ve o, çok zordur, çok hızlıdır.

Açıkca belli değil mi? Eğer anlamazsanız, ilerleyemezsiniz. Yani en iyi İngilizce dinleme parçaları, kolay olanlardır. Evet bu doğru, çoğunlukla kolay İngilizce dinlemelisiniz. Çoğu öğrenci, çok zor İngilizce malzemelerini dinler. Onları yeterince anlamazlar, böylece yavaş öğrenirler. Daha kolay İngilizce malzemeleri dinleyin, konuşmanız daha hızlı ilerleyecek.

Anlaşılabilirlik formülümüzün yarısıdır.

Anlaşılabilirlik yeterli değildir. Ayrıca pek çok tekrar yapmalısınız. Bir kelimeyi sadece bir kere duyarsanız, yakın zamanda onu unutursunuz. Eğer onu 5 kere duyarsanız, muhtemelen ilerde yine unutursunuz.

Yeni bir İngilizce kelimeyi yada gramer yapısını anında anlayabilir olmadan önce, onları pek çok kere işitmiş olmanız gerekir.

Kaç kere işitmek gereklidir? Pek çok insan yeni bir kelimeyi ebediyen hatırlamak için, onu en az 30 kere işitmelidir. İngilizce, diğer derslerde öğrendiğimiz bilgiler gibi değildir. İngilizce kelimeleri ve gramer kurallarını bilmek yetmez. Otomatik olarak anlayıp kullanabilmek gerekir. Bir kelimeyi bilmek ve onu anında hatırlamak için, muhtemelen onu 50-100 kere duymanız gerekiyor.

İşte bu yüzden biz öğrencilerimize, bütün derslerimizi pek çok kere dinlemelerini söylüyoruz. Onlara mini hikâye derslerimizi, extra kelimeler derslerimizi ve point of view derslerimizi hergün dinlemelerini söylüyoruz. Onlara her dersimizi toplamda 30 kere dinlemelerini tavsiye ediyoruz. (Mesela, iki hafta boyunca günde iki kere)

Yani en önemli iki nokta: Kolay İngilizce malzemeleri dinleyin ve her birini pek çok kez dinleyin.

Etkili Dinleme ve Kusursuz Konuşma

1. “Daraltılmış Dinleme” Uygulaması

“Daraltılmış Dinleme” aynı konu hakkında pek çok şey dinleme anlamına geliyor. Bu teknik, bir sürü farklı konuda dinlemekten çok daha etkilidir. Aynı konuda çok şey dinleyen öğrenciler, farklı konularda çok şey dinleyen öğrencilerden daha çabuk öğrenir ve daha iyi konuşurlar.

Mesela, bir konuşmacı seçip, ondan bir çok şey dinleyebilirsiniz. Onun internetteki tüm ses kayıtlarını, sesli kitaplarını ve tüm konuşmalarını dinleyin. Bu teknik çok güçlüdür çünkü, her konuşmacının kendi gözde kelime hazinesi ve gramer kalıpları vardır. Onlar doğal olarak, bu favori kelimelerini ve gramer kalıplarını pek çok kez tekrar ederler. Aynı kişiden pek çok şey dinleyerek, otomatik olarak pek çok kelime tekrarı yapmış olursunuz. Daha hızlı ve derinden öğrenirsiniz.

Başka bir örnek, bir konu seçip ona odaklanmaktır. Mesela kolay bir kitap okuyabilirsiniz, o kitabın sesli halini dinleyebilir, kitap hakkındaki medyada ve internetteki yorumları (podcast) takip edebilir ve varsa o kitabın filmini izleyebilirsiniz.

Effortless English kurucusu A.J. Hoge, bunu San Francisco’daki sınıfında yaptı. Sınıf, “Çarli ve Çikolata Fabrikası” isimli kitabı okudu. Sonra onun sesli kitabını dinledik. Sonra da o kitabın filmini izledik (dinledik). Ve son olarak filmdeki oyuncuların yorumlarını dinledik.  Onun öğrencileri, kısa sürede pek çok kelime öğrenmiş oldular ve konuşmaları çabucak gelişti.

2. Dinleme Zamanınızı Bölün

Hiç ara vermeden iki saat boyunca dinlemek mi iyidir yoksa zamanınızı gün boyunca bölmek mi? Evet, dinleme zamanınızı bölmek en iyisidir.

Gün boyunca zamanınızı bölerek daha iyi hatırlar ve daha hızlı öğrenirsiniz. Yani sabahları 30 dakika dinlemek, sonra 30 dakika arabada ya da trende dinlemek, 30 dakika işten eve dönerken ve sonra 30 dakika yatmadan önce dinlemek daha iyidir. Aslında bu tam da bizim öğrencilerimize önerdiğimiz çalışma programıdır.

3. Bir iPod yada MP3 Player Kullanın

Bu aygıtlar harika! Bir tanesinin içine büyük bir dinleme kütüphanesi koyabilirsiniz. Ve böylece İngilizce derslerinizi her yere taşıyabilirsiniz. Bu sayede; yürürken, alışveriş yaparken, arabada, trende, yemek pişirirken… İngilizce öğrenebilirsiniz.

Bir iPod ile yada MP3 Player ile, CD leri düşünmek zorunda değilsiniz. Ayrıca internetten pek çok İngilizce dinleme parçaları bulabilirsiniz. İngilizce dersler, hikâyeler, podcastler, televizyon şovları, röportajlar ve sesli kitaplar bulabilirsiniz. Basitçe onları bilgisayarınıza indirir Mp3 playerinize kolay ve her yerde İngilizce öğrenebilirsiniz.

4. İngilizce Filmleri İzleyin ve Dinleyin

Filmler İngilizce öğrenmek için harikadır ama onları doğru kullanmalısınız. İngilizce bir filmin tamamını izlemeyin. Onu anlamazsınız ve bu yüzden hiçbir şey öğrenmezsiniz.

Her hafta sadece bir sahneyi ya da parçayı izleyin (belki 2-3 dakikalık bölüm olarak) Şu yolu izleyin:

  • a)      İlk olarak, filmi kendi dilinizdeki altyazı ile izleyin. Bu size genel anlamı kavramanıza yardım eder.
  • b)      İkinci olarak, sahneyi İngilizce altyazılı olarak izleyin. Durdurun. Anlamadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Yeni cümleleri bir defter oluşturup oraya yazın.
  • c)       Sahneyi birkaç kez İngilizce altyazıyla dinleyin. Bu sefer durdurmadan.
  • d)       Sahneyi birkaç kere altyazısız olarak dinleyin.
  • e)      a’dan d’ye tüm kuralları bir hafta boyunca hergün tekrarlayın.

İkinci hafta, bir sonraki bölüme yada sahneye geçin ve yine tekrarlayın. Bir filmi bitirmek çok uzun zamanınızı alacak. Hiç sorun değil çünkü, anlamanızı ve konuşmanızı çok hızlı ilerleteceksiniz. Bu yöntem güçlüdür, onu kullanın.

5. Aynı Anda Okuyun ve Dinleyin

Birlikte okumak ve dinlemek çok güçlü bir yöntemdir. Bir şeyi dinlediğiniz zaman aynı anda okuyun. Bu sizin telaffuz kabiliyetinizi geliştirecek.

Aynı anda hem okuyup hem dinlemek, daha zor olan malzemeleri anlamanıza da yardımcı olur. Okuyarak ve dinleyerek daha hızlı İngilizce öğrenirsiniz. Bunu birkaç kere yaptıktan sonra, okuma malzemesini bir kenara bırakıp sadece dinleyin. Daha çok anlayacak ve daha hızlı gelişeceksiniz. Daima hem yazılı hem işitsel malzemeler bulmaya çalışın.

Kusursuz İngilizce Konuşmak için 6 Ay

muklemmel-ingilizce-konusmakYukarıdaki önerileri (ve bizim 7 Kuralımızı) izleyin ve kusursuz gerçek İngilizce konuşacaksınız.

Toplamda 25 yılı aşkın bir süredir bu işi öğretiyoruz. Bu metotları izleyen her öğrenci daima başarmıştır. Zahmetsiz İngilizce (Effortless English) Sistemi, kusursuz İngilizce konuşmanın anahtarıdır.

Sadece 6 aya ihtiyacınız var. Altı ay… ve yerli konuşmacılar gibi konuşacaksınız. Altı ay sonunda çabucak ve doğal bir biçimde konuşacaksınız. 6 Ay… ve İngilizce konuşurken kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Eski yöntemleri dendiniz. Ders kitaplarını (Textbook) denediniz. Dil Kurslarını denediniz. Gramer kurallarını çalışmayı denediniz. Şimdi yeni bir şey deneme zamanı! İyi Şanslar. İngilizce Eğitiminizde başarılı olmanızı dileriz.

Kaynak: Effortless English Club

Yeni Başlayanlar İçin İngilizce Eğitim Seti

Yukarıdaki makalemizde bahsettiğimiz Effortless English sistemi, okuduğu ve dinlediği İngilizceyi anlayabilen, ama akıcı İngilizce konuşamayanlara yardımcı olmak için hazırlanmış bir sistemdir. Orta ve ileri seviye İngilizce bilgisine sahip olanlara hitap ettiği için Türkçe destekli olmayıp, anlatım dili tamamen İngilizcedir. Bu yüzden Effortless English eğitim seti, yeni başlayanlar için uygun değildir.

Sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için, aynı eğitim yöntemlerini (mini hikaye ve soru cevap yöntemini) kullanan Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Bu setle, İngilizceyi uygulamalı olarak yani dinleyerek ve konuşarak öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: Rahat İngilizce eğitim seti tanıtım yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir: