ingilizce kelime bilgisi ve okumayı geliştirmek

Bugün, İngilizce kelime öğrenme ve onları okumada nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz. İngilizce okumanızı hızlı ve kolay bir şekilde nasıl geliştirirsiniz? Zor ingilizce kelimeleri nasıl öğrenirsiniz? İngilizce kelime bilgisi ve okumayı çabucak geliştirmek mümkün müdür?

Evet, çok hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Şanslısınız. Bu konuda bir sürü araştırma vardır. Araştırmalar bize, hangi tekniğin başarılı olduğunu ve hangi tekniğin işe yaramadığını söylüyor. Araştırmalar çok açık ve son derece güçlüdür. Eğer doğru tekniği kullanıyorsanız çok hızlı İngilizce kelime öğreneceksiniz.

Yapmamanız gereken şeyler:

Zor makaleler ve ders kitapları okumayın. Eğer zor yazılar ve ders kitapları okursanız, İngilizce okuma yeteneğiniz çok çok yavaş gelişecektir. Pek çok öğrenci zor metinleri okuyarak İngilizce okumasını geliştirmeye çalışır. Bunu yaparken sözlüklerini kullanır, notlar alırlar ve onu çalışırlar. Sadece bir küçük yazıyı okumak için bir saat ya da daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler.

Öğrenciler, zor metinleri çalışarak daha hızlı öğreneceklerini düşünürler. Fakat yanılıyorlar. Kesinlikle ve tamamen yanılıyorlar. Bir sayfayı okurken 3 defadan fazla sözlüğe bakma ihtiyacı hissediyorsanız, o metin sizin için zordur. Bunun yerine daha kolay İngilizce kitaplar okuyarak bir çok yeni İngilizce kelime öğrenebilirsiniz.

Eğlenceli ve kolay okuma en iyi yoldur.

Hiç şüphe yok ki, ingilizce okumayı çok hızlı geliştirmek için, kolay ve ilginç yazılar ya da kitaplar okumalısınız (ama ders kitapları değil). Evet, çokça okumalısınız (günde bir saat ya da daha fazla) ama kolay ingilizce kitaplar okumalısınız.

Benim ingilizce okuma yapmak için kuralım basittir. Bir kitabı anlamak için sözlük kullanmaya ihtiyaç duymamalısınız. Eğer sözlüğe ihtiyaç duyuyorsanız, okuduğunuz şey zordur ve okumak için daha kolay bir yazı bulmalısınız. Okuduğunuz her sayfadaki kelimelerin %98 ya da daha fazlasını anlayabilmelisiniz. Okuduğunuz şeyin %98’ini anlayabildiğiniz zaman, anlamadığınız %2 lik kısmı tahmin etmek çok kolaydır. Sözlüğe ihtiyacınız yoktur.

3-5 Kat daha hızlı İngilizce kelime öğren

Araştırmalar göstermiştir ki, kolay kitapları okumak; ingilizce okumanızı, İngilizce kelime bilginizi ve gramer bilginizi zor kitapları okumaktan 3-5 kat daha hızlı geliştirir.

İngilizce kelime

Ne okumalı?

Ne tür kitaplar okumalısınız. Hoşlandığınız herhangi bir kitap olabilir. Çocuk kitapları, macera, bilim kurgu, romantik, komik kitaplar olabilir.

9 Aylık okuma gücü

Bu anlattıklarımızı her gün bir saat yaptığınızda, şaşıracaksınız. Süper bir ilerleme kaydedeceksiniz. Zor kitaplar okuyan öğrencilerden daha hızlı İngilizcenizi geliştireceğinize garanti veririm. Sonuç olarak, rahat olun. Kolay ve ilginç bir şeyler bulun ve okuyun. İngilizce eğitiminizde iyi şanslar dileriz.

Kaynak: Effortless English Club

Konuyla ilgili yazılarımız:

Kelime ezberlemeyin

ingilizce çalışma rehberi

Mükemmel ingilizcenin anahtarı

30 yorum

 • ismail

  salam hayirli olsun her vagtiniz bana ingiliz turkce ve turkce inglinzce oyrenmeli kitamgunderin

 • Pingback: Hızlı İngilizce Öğrenme Teknikleri | zahmetsiz ingilizce

 • büsra

  sürekli %98ini anlayarak okuduğumuz kitaplarla yeni kelimeleri nasıl öğreneceğiz?

  • admin

   Merhaba Büşra, aslında aradığınız cevap sorunuzun içinde gizli. Yani anlamadığınız %2 lik kısım, kelime bilginizi geliştirmek için size yeterli olacaktır. Bol bol ingilizce okuma yaptığınızı düşünürsek %2 lik kısım kelime bilginizi geliştirmek için oldukça idealdir. Bu konuda ayrıca “Kural 01 Kelime Ezberlemeyin” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

   • ayka

    bende çok zor durumdayım okuduğumu kesinlikle anlayamıyorum yazdığınız şekilde yapmaya çalışacağım inşallah faydalı olur

  • ayka

   :)) çok güzel ve yerinde bir soru oldu

 • Hasan

  Hocam merhaba,

  Ben bu seti satın aldım.

  Ancak sormak istediğim bir kaç soru var. Öncelikle ingilizce kitapları nasıl okumalıyız? Yani kitabı yavaş bir şekilde anlayarak ve kelimeleri türkçeye çevirerek mi yoksa anlamaya çalışmadan normal hızda anlamaya çalışmadan mı okumalıyız?

  İkinci sorum ise dinleme şekli ile ilgili. Bu dersleri etkin bir şekilde mi dinlemeliyiz. Mesela spor yaparken dersi anlatan hocanın ne dediğini anlamaya çalışmadan (sadece duyarak), ya da uyurken falan dinlesek nasıl olur. Açık konuşmak gerekirse dinleme yaparken sadece derse odaklanıp hiçbir şey yapmadığımda canım sıkılıyor ve uykum geliyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin

   Merhaba Hasan, öncelikle yazımızda belirtildiği gibi kolay ve eğlenceli okuma parçaları ve kitapları okumanız çok önemlidir. İngilizce kitapları okurken, anlama odaklanarak, gerekirse yavaş giderek ve sözlük kullanarak okumalısınız. Hatta en iyi çalışma yöntemi bölerek çalışmaktır. Uzun bir kitabı, küçük küçük parçalar halinde okuyun ve bu parçaları sık sık tekrarlayın.

   Dersleri dinlerken mutlaka etkin dinleme yapmalısınız. Anlamazsanız hiçbir şey öğrenemezsiniz. Uyurken ya da pasif dinleme yaparken bilinçaltında (unconsciously / farkında olmadan) öğrenme gerkeçleşse de bunun size çok düşük bir faydası olabilir. Bu şekilde bir dil öğrenilmez. Dili öğrenmek ve etkili kullanmak için aktif bir çalışma ve dinleme yapmanız gerekir. Mini story derslerinde hocanın sürekli sorduğu kolay sorulara yüksek sesle cevaplar vererek çalışırsanız canınız sıkılmaz ve uykunuz gelmez. Bu şekilde tekrarlı olarak çalışırsanız kısa sürede ingilizceniz çok gelişecektir.

 • Hasan

  Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim hocam.

  Mini story derslerinde öncelikle sadece dinleyin ve ardından tekrar dinleyerek ama bu sefer sorulara cevap verilerek bir çalışma yapılmalı diye anlatılmış. Bu çalışmayı her gün aynı şekilde mi yapacağız yoksa MS dersini ilk gün dinledikten ve cevap verdikten sonra diğer günler ilk dinlemede cevap vererek mi çalışmalıyız?

  • admin

   Mini story derslerindeki sorulara cevap verebilecek durumdaysanız, her zaman cevap vererek çalışın. Dersi ilk dinlediğinizde eğer sorulara cevap vermekte zorlanıyorsanız o zaman sadece dinleyin. İkinci dinlemenizde de cevap veremiyorsanız yine sadece dinleyin.

   Yani kısacası derslerde ne kadar aktif olursanız, sorulara ne kadar cevap vermeye çalışırsanız o kadar iyidir. Hergün böyle çalışın. Dersleri dinlerken, gülümseyin, hareket edin ve olabildiğince aktif olun. İşte bu, öğrenme ve konuşma sürecinize süper katkı yapacaktır.

 • NAZIM

  hocam merhaba ben kucuklukten beri kalıplaşmış yargılar yuzunden ingilizcemi geliştiremedim bana lütfen yardımcı olun bilgileriniz için şimdiden teşeekkürler..

  • admin

   Merhaba NAZIM, sitemizde klasik ingilizce eğitiminde yapılan yanlış uygulamaları ve bunlara alternatif olarak ingilizce öğrenme için doğru yöntemleri sizlerle paylaşmaya gayret ediyoruz. Bu konuda sitemizdeki ingilizce eğitimi kategorisi ve Effortless English kategorisi altında paylaştığımız dersleri ve videoları incelemeni tavsiye ediyorum. Bu yazılarımızı okuduktan sonra aklınıza takılan bir soru olursa burada paylaşın lütfen. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

 • cenk

  merhaba hocam ben yaklasik 3.5 senedir londradayim buraya ilk geldigimde ingilizcem idare eder diye dusunuyodum ama gelince anladim ki hicbisey bilmiyomusum bi de Turk restaurantinda calisiyorum sadece musterilerle ingilizce konusuyozz bi de stuff la restaurantta bazi seyler kaliplasmis otomatik olarak konusuyoruz ama hala ingilizce metin kitap gazete okurken zorlaniyorum bu kadar sene oldu hala zorlaniyorum ve yaz sonunda Turkiye ye donmeyi dusunuyorum beynim bom bos gibi sanki bi yerlede yanlis bisey yapiyorum ama bulamiyorum istiyorum ki okurken ki arkadaslarim da ayni seyi soyluyolar okurken bi kelimeyi bilmiyosan tahmin etmemi bazen oluyo tahmin ediyorum ama herzaman degil hoca mlutfen bisey soyleyin bi oneri eminim benim gibi bu sorunlarla karsi karsiya kalmis insanlar vardir
  simdiden tesekkurler

  • admin

   Merhaba Cenk, yukarıda okuduğunuz yazımızda ingilizce okuma ve ingilizce kelimeleri öğrenme konusunda tavsiyeler paylaşmaya çalıştık. Ancak sizin verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla sizin durumunuz ingilizce konuşmayı ilerletmekle ilgili. İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde bulunmak ingilizce konuşmayı garantilemez.

   Mükemmel ingilizcenin anahtarı makalemizde belirttiğimiz gibi, bol bol anlayabildiğiniz ve ilnigizi çeken ingilizce dinlemelisiniz. İngilizce konuşmayı kitaplardan öğrenemezsiniz. O yüzden gözünüzle değil, kulaklarınızla ingilizce öğrenmelisiniz, tıpkı çocukların öğrendiği gibi.

   Şimdi tam sizin durumuzda olan arkadaşlara, Effortless English ve/veya Power English mp3-audio derslerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu derslerle İngilizceyi dinleyerek öğrenirsiniz. Effortless English 7. kuralında anlattığımız mini story derslerinde AJ Hoge size bir sürü kolay sorular sorar. Siz bu sorulara yüksek sesle cevaplar verirsiniz. Böylece yeni ingilizce kelimeleri çok hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmiş olursunuz. Dahası bu soru cevap tekniği ile otomatik olarak ingilizce konuşma refleksi kazanmış olursunuz. Bu yönteme aynı zamanda Callan Method adı veriliyor (İngilterede çok meşhurdur, inceleyebilirsiniz).

 • cenk

  cok tesekkur ederim hocam baska tavsiyeleriniz var mi neler yapmaliyim daha ?

 • fatma

  slm benm bakmadığım site kalmadı herkes kitap okuyun diyo okuyalım okumasınada nasıl okuyacağız okuma yazma bilmeyen insan konuşa bilir ama okuyamaz ingilizce okumayı nasıl öğreneyim nerden başlayayım hiç bilmiyorum bakın ben bilgisiz kalmak istmiyorum okula gitmiyorum evde kendimi geliştirmek istiyorum ve ingilizce öğrenmeye karar verdim bnm sadece şu konuda yardıma ihtiyacım var ingilizce alfabeyi öğrendik ama kelimeleri nasıl okicamı bilmiyorum lütfen yardımcı olun

  • admin

   Merhaba Fatma, İngilizce alfabe ile İngilizce okuma konusu biraz karmaşık bir konudur. Yani İngilizce alfabeden yola çıkarak İngilizce kelimeleri okuyamazsınız. Ana dili ingilizce olanlar bile daha önce yazılışını bilmedikleri bir isim duyduklarında yazılışını bilemeyebilirler. O yüzden öncelikle İngilizce kelimeleri ilk olarak okunuşlarıyla beraber öğrenmeniz gerekir. Yani İngilizce kelimeleri harf harf değil de kelime kelime okunuşunu öğrenmelisiniz.

   Bunu yapmak için İngilizce sesli hikayeler bulup çalışmanız faydalı olacaktır. İngilizce öğrenmenin en iyi yolu dinleyerek öğrenmektir. Tıpkı küçük çocukların öğrendikleri gibi. Nasıl İngilizce dinlemeliyiz sorusunun cevabını Mükemmel İngilizcenin anahtarı başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

 • ERDEM

  Merhaba hocam ben ingilizceyi hiç bilmiyorum desem yeridir kelimeler ezberimde sayılıdır belki benim ilk öncelikle ne ile başlamam gerekiyo hangi kitapları önerirsiniz bır cumle kuramam cumleyı anlayamam bana yardımcı kıtap anlatım cdsı fılan onerebılır mısınız bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  • admin

   Merhaba Erdem, size öncelikle çok kolay İngilizce hikayeler bulup okumanızı (aynı zamanda dinlemenizi) öneriyorum. Bilmediğiniz İngilizce kelimelerin anlamlarını sözlük yardımıyla bulup öğrenin. İngilizce çalışmalarınızda Effortless English 7 kuralını ve İngilizce çalışma rehberimizde belirttiğim tavsiyelere uyarak çalışın.

   Şimdilik sizlere bir ingilizce set ya da kitap ismi vermek istemiyorum. Ancak bu konuda araştırmalar yapıyorum. Size uygun olduğuna inandığım bir İngilizce programına rastlarsam szleri bu konuda daha sonra bilgilendirebilirim.

 • imadettin

  hangi kitapları önerirsiniz hocam

 • manolya

  merhaba, ben ingilizce öğrenmeye gerçekten çok meraklı bir insanım. ama ingilizcemi geliştirmek için etrafımdaki insanlarla ingilizce konuşamıyorum, çünkü etrafımda ingilizce konuşabileceğim birisi yok. arkadaşlarıma bunu teklif ediyorum ama kabul etmiyorlar. bu yüzden ben de kendi kendime ingilizce konuşuyorum. tabii bazen kendimi ifade etmek zor oluyor. internetten çok fazla araştırma yapıyorum, nasıl ingilizceyi çabuk öğrenebilirim diye. ama yeterli olmuyor tabii. ben insanlarla ingilizce konuşmak istiyorum ama mümkün olmuyor. napıcam ben??

 • ece

  merhaba şey benim sorum biz tekrar etmediğimiz için mi iyi not almıyoruz

  • admin

   Merhaba Ece, evet İngilizceyi iyi öğrenmek için tekrar çok önemlidir. Ne kadar tekrar yaparsanız o kadar iyidir. Derslerinizi tekrarlı olarak çalışırsanız bir süre sonra iyi notlar almaya başlarsınız.

 • Merve

  Ders kitapları okunmamalı mı açıkçası ben gramer kitaplarında okuma yapmayı düşünüyordum ama sizin bu yazınızı okyunca kafam karıştı açıkçası ders kitabı denemez ama içinde alıştırmalar da var yazılar komple ingilizce gramer kitapları. sizin bu yazılarınız genel olarak ingilizce öğrenenler için mi yoksa lys için de geçerli mi bütün bunlar ?

  • admin

   Merhaba Merve, bu önerimiz genel İngilizce gramer bilgisine sahip olan, orta düzeyde kelime bilgisi olan ancak akıcı İngilizce konuşamayan arkadaşlar içindir. Okullarda aldığınız derslerden yeterli puanlar alamak için İngilizce ders kitaplarınızı çalışmalısınız. Ya da İngilizce sınavlara hazırlanıyorsanız ders kitaplarını çalışabilirsiniz. Ancak hedefiniz İngilizce konuşmak ise, bunu geliştirmek için ders kitaplarını okumayın.

 • Zehra

  Merhaba benim İngilizce dersim cok iyi 8.sinifim yalnız tek eksiğim İngilizce sorulara İngilizce cevap yazmakta zorlanıyorum ne yapmalıyım lütfen acil bir cevap alabilirmiyim tesekkurler

  • admin

   Merhaba Zehra, İngilizce sorulara kolayca cevap vermek için İngilizce kelimeleri ve cümle yapılarını (grameri) özümseyerek öğrenmek ve otomatikleştirmek gerekiyor. Bunun için size, mini hikaye soru cevap yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu teknikle, öğrenmiş olduğunuz gramer konusu ve yeni kelimelerle ilgili küçük bir hikaye dinlersiniz. Sonra bu hikayeyle ilgili sorulan kolay sorulara yüksek sesle cevap vermeye çalışırsınız. Bu çalışmayı tekrarlı olarak yapacağınız için ilk dinlediğinizde cevap veremeseniz bile, sadece dinlersiniz. Daha sonraki çalışmalarınızda sorulara cevap verirsiniz. Bu yöntemle hem İngilizceyi anlama becerinizi geliştireceksiniz, hem de bildiğiniz İngilizceyi kullanabilecek yani konuşma becerisi kazanacaksınız. Bu konuda size Rahat İngilizce eğitim setini öneriyorum.

 • ceyda

  hocam merhaba ben seneye THY sınavlarına giricem onumde bir senelik bir hazırlanma zamanı var 3 aydır sıkı ama tek başıma calısıyorum seviyem B1 ama anlayamadıgım çok konu var ornek actıve passıve / noun clause … siz de tahmin edersiniz yanı İngilizce nin zor konularında bir adım ilerleyemiyorum ama çok çalısıyorum bence artık yardım almalıyım ama Nasıl ? hikayeler okumaya yakın zamanda başlamak istiyorum ama onun dısında ne yapabilirim neler yaparsam faydalı olur bazen o kadar moralim bozuluyor ki hiç bir şey yapamıycagım hissine kapılıyorum bu düşüncede hemen beni sogutuyor bunun kaybolmasından moral bozuklugunun beni etkilemesinden cok korkuyorum 🙁 özel ingilizce dersi almayı düşünüyorum ama kendim tek başıma kaldıgımda nasıl bir yol izlemeliyim yardımınıza minnettar kalırım iyi çalışmalar.

  • admin

   Merhaba Ceyda, öncelikle kesinlikle moralinizi bozmayın. Motivasyonunuzu ve enerjinizi yüksek tutumaya çalışın. İngilizce öğrenme isteğinizi ve motivasyonunuzu sürekli olarak yüksek tutmak içi şu yazıyı okumanızı öneriyorum: Neden İngilizce Öğreniyorum?
   Öğrenmek istediğin gramer konusuyla ilgili Google da arama yaparak bir çok ücretsiz sitede açıklayıcı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca bu gramer konusunu bir de youtube araması yaparak videolu anlatımlara da ulaşabilirsiniz. Konu anlatımını çalışırken verilen örnek cümleleri bir not defterine kaydedip daha sonra o cümleleri tekrarlayabilirsiniz. Aynı konuyu farklı bir kaç sitede ve farklı bir kaç videoda izleyin. Özellikle verilen örnekleri kalıp olarak öğrenmeye çalışın. Yani gramerin teknik kısmına değil de, sonuç kısmına odaklanarak her konu için favoriniz olan en az 8-10 adet cümleniz olsun. Bu cümleleri kalıp olarak zaman zaman tekrarlayın. Bu cümleleri çalışırken ve tekrarlarken o gramer konusu aklınıza gelsin. Gramer konusunda bu çalışmayı öneriyorum. Genel olarak İngilizcenizi geliştirmek için de, bol bol okuyun ve dinleyin. Ama kolay ve eğlenceli içerikler seçin. Ders kitapları okumayın. Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir