Kural 01 Kelime Ezberlemeyin

İngilizcede en önemli konulardan biri de kelime bilgisidir. İngilizce kelimeleri nasıl en hızlı ve kolay öğrenebiliriz? Bunun için pek çok teknik ortaya atılmıştır. Ancak bu sözde tekniklerin bir çoğu İngilizce kelimeleri öğrenmek için doğal ve kolay ve hızlı olmaya yaklaşamamıştır.

ingilizce-kelimeler-ogrenBu dersimizde Effortless English kursunun 1. kuralını öğreneceğiz. Yeri gelmişken hemen belirtmeliyim ki Effortless English programının 7 kuralı da bilimsel araştırmalardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Birinci kuralımız İngilizce kelimeleri tek tek değil, phrase dediğimiz gruplar halinde öğrenmektir.

Dr. James Asher, Dr. Stephen Krashen, Dr. J. Marvin Brown gibi bazı ünlü dil bilimciler, yaptıkları araştırmalar sonucunda, İngilizce kelimeleri grup olarak öğrenenlerin, tek tek kelime öğrenmeye çalışanlardan 3-4 kat daha hızlı öğrendiklerini farketmişlerdir. Ayrıca, İngilizce kelimeleri phrase olarak öğrenmenin başkaca faydaları da vardır. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoda AJ Hoge’u dinleyelim.

Effortless English Kural 1:

İngilizce Kelimeleri Grup (Phrase) Öğrenin, Tek Tek Değil.

Önce ilk önerim: otomatik olarak İngilizce konuştuğunuzu hayal edin.. cümleleri kafanızda planlamadan, düşünmeden… kelimeler ağzınızdan kolayca ve hızlı bir şekilde çıkıyor. Ve konuşulanları anlamak için çaba sarf etmediğinizi hayal edin.

Bunu yapmak için İngilizce çalışma metodunuzu değiştirmelisiniz. İlk eyleminiz İngilizce kelimeleri tek tek ezberlemeyi bırakmak. Ne?… Evet yanış duymadınız.

İngilizce  Kelimeleri Tek Tek Çalışmayı Bırakın!!

Bu doğru, kelimeleri ezberlemeyin. Anadilini öğrenenler, konuşanlar, tek kelimelere odaklanmazlar. Onlar söz öbeklerine (phrases), cümle parçacıklarının anlamına, beraber söylenen sözcüklere ve deyimlere odaklanırlar.

Dr. James Asher tarafından yapılan bir araştırma kanıtlamıştır ki, phrase ile öğrenmek, tek tek kelime öğrenmeye göre 4-5 kat daha hızlıdır.

(Phrase: deyiş, ifade, tabir, anlatım tarzı, sözcük grubu, cümle parçası, birkaç sözcükten oluşan ifade, melodinin bir bölümünü oluşturan kısa parça)

KURAL 1: Daima Phrases öğrenin ve tekrarlayın, tek tek kelimeleri değil.

Asla kelime listesi yapıp, onları tek tek yazıp ezberlemeyin. Asla!!

Beynimiz grupları sever. Yeni öğrenilen her türlü bilgiyi, daha önce öğrendiği ve sahip olduğu bilgilerle bağlayarak ve birleştirerek kaydeder. Tek tek kelimelere odaklanırsak beynimiz bunları kaydetmek için çok daha fazla zorlanır. Kelimeyi cümledeki anlamıyla ve birlikte kullanıldığı kelimelerle öğrenirsek daha hızlı ve kalıcı öğrenme gerçekleşir.

Yeni bir İngilizce kelime bulduğunuzda onu kelime grubuyla birlikte not edin. Tekrar ederken ve çalışırken bu şekilde çalışın. Bir kelimenin o dilde farklı ve benzer birçok anlamı olabilir. Yeni kelimenizi o cümledeki grubuyla öğrenirseniz diğer anlamlarıyla da karıştırmamış olursunuz.

İngilizce kelime gruplarını (phrases) biriktirin. Konuşmanız ve gramer bilginiz 4-5 kat daha hızlı gelişecek. Daima kelime grubunu birlikte yazıp, tekrarlayın.

Aytıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English Club

Effortless English 7. kuralında anlatacağımız soru cevap tekniği ile, İngilizce kelimeleri çok daha kolay ve hızlı öğreneceksiniz. Ayrıca, Effortless English İngilizce setindeki mini story derslerini tekrar tekrar dinleyerek İngilizce kelimeleri iyice özümseyerek öğrenecek, İngilizce konuşurken bu kelimeleri otomatik olarak kullanabileceksiniz.

Effortless English Yazıları:

15 yorum

 • Pingback: ingilizce kelime bilgisi ve okumayı geliştirmek « İngilizce Öğrenmenin En Doğru Yolu

 • esranur

  BEN BUNU ÇOK BEĞENDİM:D AMA VİDEOYU İZLEYEMİYORUM. AMA ÇOK HOŞUMA GİTTİ:

 • murat

  Kelime ezberlemeden nasıl öğrenilir bu dil hocam? Bana anlattıklarınız pekte mantıklı gelmedi.

  • admin

   Merhaba Murat, Yukardaki dersimizde kelime ezberlemeyin derken, tek kelimelere odaklanma yerine phrase denilen kelime gruplarına odaklanarak daha kalıcı ve hızlı ingilizce öğrenebileceğimizden bahsediliyor. Ayrıca kelime listeleri yapıp onları ezberlemeye uğraşmak yerine, anlama odaklanarak, okuyarak ve dinleyerek yeni kelimelerin anlamını cümle içinde öğrenmek daha sağlıklı olacaktır. Bu konuyla ilgili “hızlı ingilizce öğrenme teknikleri” yazımızı ve “ingilizce kelime bilgisi ve okumayı geliştirmek” başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

 • emRe

  merhabalar benimde biraz ingilizce altyapım var Effortless English seti satın alamak istiyorum fakat sormak istediğim bi soru var:
  Setin içerisinde Türkçe kelimeler var mı acaba yani kelimelerin karşılıkları yoksa tamamen ingilizce bi set mi eger oyleyse biraz zorlayacak gibi duruyor

  • admin

   Merhaba Emre, Effortless English seti Türkçe destekli değildir. Yani içerisinde hiç Türkçe kelime yoktur, tamamen ingilizce olarak hazırlanmıştır. Daha önceki yorumlarımızda da belirttiğimiz gibi, Effortless English setinin sizin için faydalı olabilmesi için temel seviye ingilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Bu setin sizin için faydalı olup olmadığını anlamak için yukarıda ve diğer Effortless English kurallarındaki A.J. Hoge videolarını izleyin. Bu videolarda anlatılanların %70′ini anlıyorsanız bu set sizin için uygundur.

   İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olan arkadaşlar için öncelikle Türkçe destekli ve başlangıç için uygun olan Rahat İngilizce Eğitim setiyle çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Bu set ile temel ingilizce seviyesine geldikten sonra Effortless English setini kullanmanız uygun olacaktır.

 • riyad

  slm hocam ben hiç ingilizce bilmiyorum ama öğrenmeyi çok istiyorum.çok hevesliyi öğrenmeye.ingilizce kursuna gidecek zamanım da yok.bu şartlar altında.nasıl ingilizce öğrenebilirim.kendi çabamla öğrenmek istiyorum.
  nasıl başlamalıyım.tşk

 • berk

  Bu phrase ile ezberleme işini biraz açarmısınız? Örneklerle , nasıl yapacağımız hakkında (phrase leri liste halinde ezberlemek gibi). Yani biraz bu konuyu açarsanız sevinirim çünkü anlamak için biraz kelime ezberleyip öyle başlayacağım.

 • Cevdet

  Bende bu seti almayı düşünüyorum ama anlamam için biraz kelime ezberlemeliyim bu phrase ile ezberleme şeklini biraz daha açarak örneklerle açıklarmısınız?

  • admin

   Merhaba Cevdet ve Berk, İngilizce çalışırken yeni rastladığınız bir İngilizce kelime gördüğünüzde, o kelimeyi tek başına almayıp, önünde ve arkasındaki kelimelerle birlikte not edin ve bu şekilde çalışın. Yukarıdaki videoda Effortless English kurucusu AJ Hoge’un verdiği örneği tekrar edecek olursak. Diyelim ki “he hates ice cream” diye bir ifade gördünüz ve hate kelimesinin anlamını yeni öğreneceksiniz. Bu kelimeyi tek başına değil de he hates ice crem şeklinde yazıp bu şekilde öğrenmelisiniz. Buna göre örnekleri kendiniz çoğaltabilirsiniz.

 • Su

  Merhabalar. Benim ingilizceyi öğrenme hevesim var. Okuldaki derslerim de iyi. Fakat ben cümle kalıplarını ezberliyorum. Onun bir yararı ya da zararı olur mu?

  • admin

   Merhaba Su, İngilizceyi ezberleyerek öğrenmeye çalışmayın. Bu hem sizi sıkar hem de çabuk unutursunuz. Onun yerine bol bol dinleyin. Bunu nasıl yapacağınızı şuradaki yazımızda anlatmıştık.

 • Merve

  Açıkçası bunu pek anlayamıyorum. Başka bir yerde okuduğumda da mutlaka kelime defteri tutulması gerektiği yazıyordu. Hatta günlük 10 kelime ezberlenmesi. bunu birçok yerde okudum ”kelime defteri” tutulması gerektiğini. Ama ben bu testlerde çıkan bütün kelimeleri phrase olarak nasıl öğrenir yada ezberleyebilirim ki. Zaten bütün bir paragrafta o bilmediğim kelimeleri bir arada veriyorlar bunu nasıl yapacağım komple cümleleri de ezberleyemem en azından boşluk doldurma sorularında kesinlikle kelimenin tek başına önemli olduğunu ve ezberlenmesi gerektiğini düşünüyorum….

  • admin

   Merhaba Merve, kendiniz için bir kelime defteri tutabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Ama kelimeleri yazarken ve tekrar ederken cümle ve cümlecik içerisinde kullanarak yazmalısınız. Bu şekilde çok daha kolay ve hızlı öğrenirsiniz.

   İngilizce kelime öğrenmek için kolay İngilizce parçaları tercih etmelisiniz. Yani okuduğunuz ya da dinlediğiniz bir sayfa metinde 3 ya da 4 kelimeden fazla sözlüğe bakma ihtiyacı hissetmemelisiniz. Aksi halde çabucak sıkılır çalışmaya devam edemezsiniz. Ayrıca sürekli sözlüğe bakmak kafanızı da karıştıracaktır.

   Kolay parçalarla çalışırken karşınıza çıkan yeni bir İngilizce kelimeyi, o kelimenin yanındaki bir kaç sözcük ile birlikte yazıp çalışmak çok faydalı olacaktır. Bu videoda anlatılan tam olarak budur. Asıl mantık şudur küçük parçalara odaklanmak yerine büyük resmi görmek, yani anlama odaklanmak gerekir.

 • Merve

  Evet çok doğru ve daha faydalı. Bu şekilde daha hızlı öğreniyorsunuz teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir