İngilizce İş Görüşmesi Pratik Teknikleri

Bu yazımızda sizlerle çok ilginç ve faydalı olduğunu düşündüğüm bir video paylaşacağım. Effortless English programından AJ Hoge’un hazırlayıp sunduğu bu videoda İngilizce iş görüşmesi hakkında çok önemli bir çalışma tekniğini öğreneceksiniz. Yalnızca İngilizce değil, Türkçe iş görüşmeleri için de kullanabileceğiniz bu teknikle çalışarak mülakat sırasında iş verenler üzerinde olumlu bir izlenim bırakabileceksiniz.

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyin. Sonrasında videonun altında paylaştığım Türkçe tercüme özetini okuyabilirsiniz. Ayrıca konunun sonunda sizlere, beden dili ve kişisel gelişim kitaplarıyla ilgili bir tavsiyem olacak.

İngilizce İş Görüşmesi İçin Hazırlanmak

Selam, ben Effortless English programından AJ Hoge. Bu dersimizde iş görüşmeleri hakkında konuşacağım. İş görüşmeleri, İngilizce olduğu kadar kendi dilinizde bile oldukça stres ve gerginlik yaşamanıza neden olmaktadır. Kaldı ki bir iş görüşmesini İngilizce yapıyorsanız daha da korkutucu olabilmektedir. Kendinizi çok fazla kasarsınız.

ingilizce-iş-görüşmesi-örnekleriİş görüşmelerinin tıpkı bir sunum yapmak gibi olduğunu düşünüyorum. Bir gurup insan karşısında konuşmak, kendinizi anlatmak ya da bir şeyin sunumunu yapmak stresli bir iştir. Ama ister bir sunum yapmak olsun, ister bir iş görüşmesi, bir mülakat olsun, insanın üzerinde oluşturduğu baskı aynıdır.

İşte bu yüzden, heyecanlı ve adrenalin dolu olduğunuz bir durumda pratik yapma tekniği, sunumlarda ve iş görüşmelerinde çok faydalı olabilir. Yani, bir iş görüşmesi için pratik yapıyorsanız, onu rahat ve sakin olduğunuz zamanlarda yapmayın. Mesela bazı insanlar bir kitaptan ya da internetten iş görüşmesi sorularını bir liste halinde alıp çalışıyorlar. Bu sorulara cevap verme pratiği yapıyorlar. Ama bunu oturarak çok rahat bir ortamda yapıyorlar. Ama görüşme anı geldiğinde kalp atışları hızlanıyor, ağızlar kuruyor ve heyecan dorukta oluyor.

İşte o anda gerçekten çok gergin olursunuz değil mi? Bir masada oturursunuz, karşınızdaki kişilere bakarsınız ve onlar size soru sormaya başlarlar. Güçlü yönleriniz nelerdir? Neden burada çalışmak istiyorsunuz? Sizi neden işe alalım? Hep bu tarz, sizi zorlayan sorular sorarlar.

Eğer baskı ve heyecan altında pratik yapmazsanız, iş görüşmesinde iyi bir performans gösteremezsiniz. Pratik yaptığınız ortam ve durum, gerçek olaya yakın olmalıdır. İşte bu heyecanlı ve gergin durumu oluşturmak için hareketli bir müzik açın. Hoplayın, zıplayın, koşun. Nefes nefese kalıncaya kadar, fiziksel olarak biraz yoruluncaya kadar hızlı hızlı hareketler yapın. Sonra hemen iş görüşmesine hazırlandığınız sorulardan bir kart çekip soruyu okuyun ve aniden cevabınızı verin.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde, nefesiniz hızlandığında, kalp atışlarınız hızlandığında, bedeninizde o heyecanı ve enerjiyi hissettiğinizde cevabınızı söyleyin. Sonra bunu tekrarlayın. Heyecanlı ve gergin duruma geldiğinizde bir soru daha seçin ve cevabınızı söyleyin. Bunu tekrar tekrar uygulayın ve bu şekilde iş görüşmesi pratiğinizi yapın. Bedeninizi heyecanlı ve gerilimli durumlara hazırlayın. Bir iş görüşmesindeki stres ve gerilime direk olarak maruz kalmaktansa, bu atmosfere yakın bir durumu tekrar tekrar yaşayarak kendinizi hazırlamış olacaksınız.

Bir iş görüşmesi sorusuna vereceğiniz en iyi cevabınızı normal şartlarda söylemektense, heyecanlı ve hareketli bir durumda söylemek çok işinize yarayacaktır. Bunun için bir rock’n roll parçası veya hareketli bir şarkı açıp kalbinizi hızlandırın.

Belki bu sırada aynaya bakmak da faydalı olabilir. Ve soruya en iyi cevabınızı yapıştırın: “Ben istikrarlı biriyim, asla durmam, asla vazgeçmem. Bir sorun karşısında, onu çözene kadar tekrar tekrar çalışırım. Eğer çözümü bulamazsam gidip diğer insanlara danışırım. Eğer onlardan yardım alamazsam internete bakarım. Kitaplar okurum. Problemi çözmek için gereken her şeyi yaparım.” İşte bu çok güçlü bir mülakat cevabıdır.

Videoda izlediğiniz gibi, sessiz sakin bir ses tonuyla değil de güçlü bir ses tonuyla cevaplar vermek, bir iş görüşmesinde insanların karşısında daha etkileyici de olabilir. Bu gergin ortamda pratik yapıyoruz, çünkü bir mülakat süresince gergin olabileceğimizi biliyoruz. İşte bu yüzden tüm enerjinizle pratik yapmalısınız.

Sorulara cevaplar verirken güçlü ve kararlı biri olduğunuzu ses tonunuza yansıtabilmelisiniz. Bunun için kendinizi önceden eğitmelisiniz. Çünkü evinizin rahatlığında pratik yaparsanız, iş görüşmesi sırasında bu kararlılığı ses tonunuza yansıtamazsınız. İş görüşmesinde kalbiniz daha hızlı atacak, sesiniz titremeye başlayacak ve kurduğunuz cümle çok mantıklı bile olsa, ses tonunuz aynı etkiyi karşınızdaki insanlara vermeyecektir.

İngilizce iş görüşmesi yapıyorsanız, gramer kurallarını boş verin. Dil bilgisi hataları yapma konusunda endişelenmeyin. Çünkü işverenler buna değil, sesinizdeki enerji ve kararlılığa daha çok önem verirler. Karşınızdaki insanlara bu enerjiyi, kararlılığı ve tutkuyu verebilmelisiniz. Bu konu, İngilizce gramer veya İngilizce kelime bilgisinden çok daha önemlidir.

Bunun için çok fazla pratik yapmalısınız. İş görüşmesinden günler önce bunu sık sık yaparsanız, kendinizi mülakata çok iyi hazırlamış olursunuz ve harika bir iş çıkarırsınız. Ben de bu tekniği pek çok zaman kullanıyorum ve çok işime yarıyor. Sadece iş görüşmesi değil, bir topluluk karşısında sunum veya konuşma yapacağınız zaman da bu teknikle pratik yapabilirsiniz. Bu güçlü duygularla enerjiyle bu çalışmayı her gün yapın. İşe yarıyor. Ben Effortless English programından AJ Hoge.

Beden Dili Eğitim Seti

beden-diliİnsanlarla ilk karşılaşmanızda, sözcüklerinizden ve cümlelerinizden önce bedeniniz konuşmaya başlar. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre sözsüz iletişim yani beden dili, insanlar üzerindeki ilk etkinizin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Eğer bir iş görüşmesinde karşınızdaki insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmak istiyorsanız cümleleriniz, konuşma tarzınız, tonlama ve vurgulamalarınız kadar beden dilinize de dikkat etmelisiniz.

Beden dilinizin karşınızdaki insanlara vermiş olduğu mesajlar kadar, karşınızdaki insanların beden dillerini okuyabilmek de önemlidir. İşte bu yüzden size, beden dili konusundan da kısaca bahsetmek istedim.

Bu yazıda iş görüşmelerinin İngilizce  boyutunu irdelediğimiz için beden dili konusunun detaylarına girmeyip konunun önemini belirtmekle yetineceğiz. Ancak bu konuda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımıza youtube videolarını önerebilirim. Youtube sitesine gidip arama bölümüne beden dili veya iş görüşmelerinde beden dili diye yazıp arama yaptığınız zaman bir çok videolu anlatıma erişebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir