Kural 02 Gramer Çalışmayın

Effortless English 2. kuralı son derece enteresan. İlk duyduğunuzda size biraz garip gelebilir. Ancak yazımızın devamını okuyunca size de çok mantıklı gelecek. İkinci kuralımız İngilizce gramer çalışmayın! Çünkü gramere yoğunlaşmak İngilizce konuşmanızı engelingilizce-gramer-calismakler. Konuşurken düşünmeye vakit yoktur.

Kendinizi Türkçe konuşurken gözlemleyin. Cümlelerinizi kurmadan önce hangi dil bilgisi kuralını kullanacağınızı düşünüp sonra mı konuşuyorsunuz? Konuşmadan önce, bu cümlenin yüklemi edilgen çatı olmalı diye aklınızdan geçiriyor musunuz? Gördüğünüz gibi, bunların hiç birini düşünmeden, planlamadan konuşuyoruz. Konuşma otomatik olan bir eylemdir. Kelimeler ağzımızdan otomatik olarak dökülür.

İngilizceyi de otomatik olarak konuşmak gerekir. Bunun için gramer çalışmayın diyoruz. Bunun nasıl gerçekleştiğini, diğer Effortless English kurallarını öğrendiğiniz zaman daha iyi kavrayacaksınız. Ama şimdilik Effortless English ikinci kuralını iyice anlayıp uygulamak için aşağıdaki videoda AJ Hoge‘u dinleyelim.

Effortless English Kural 2: Gramer Çalışmayın!

Angelina’nın Hikâyesi:

Benim adım Angelina, Paraguay’da öğrenciyim. A.J ile öğrenmeye başladığımda hiç İngilizce konuşamıyordum. Pek çok yıldır İngilizce gramer çalışmıştım, ama İngilizce konuşamıyordum.

Effortless English kursunun ilk günü gramer çalışacağımızı sanıyordum. A.J beni şaşırttı, çünkü hiç gramer kuralı öğretmiyordu. Onun yerine bir hikâye anlattı. Aynı hikâyeyi garip bir şekilde pek çok kere anlattı. Sonra bana sürekli sorular sordu ve ben soruları cevapladım. Sorular süper kolaydı.

Dürüst olmak gerekirse, biraz kafam karışmıştı. Onun çılgın bir öğretmen olduğunu düşünmüştüm Daha çok gramer öğrenmeye ihtiyacım olduğunu düşünüyordum.

Effortless English dersleriyle çalışmaya devam ettim ve sonra, sadece iki hafta sonra acayip bişey oldu. Konuşmam gelişti! Arkadaşlarım bana nasıl böyle çabucak ilerlediğimi sordular.

Farkettim ki A.J gayet zeki bir öğretmendi, hikayeler ve sorular bana, gramer kurallarını çalışmadan İngilizce konuşmayı öğretiyordu Wow!!

Angelina harika bir öğrenci. O extra hızlı öğrendi çünkü bizim derslerimizi günde 5 saat dinledi. Ancak siz günde sadece bir saatle de ilerleyebilirsiniz. Aynı sonuçları elde edebilirsiniz. Ama ikinci kuralımızı uygulamılısınız.

KURAL 2: Gramer Çalışmayı Bırakın

Angelina gramer çalışmayı bıraktığında İngilizce konuşmasını çabucak geliştirdi. Bu sizin ikinci kuralınız. Gramer Çalışmayı Bırakın!

Hemen Şimdi Bırakın. Gramer kitaplarınızı ve textbook larınızı bir kenara bırakın. Gramer kuralları size İngilizce hakkında düşünmeyi öğretir, siz otomatik olarak konuşmak istiyorsunuz. Düşünmeden konuşmak. Bizim sistemimizde gramer çalışmadan İngilizce öğrenirsiniz. Konuşmanız çabucak gelişir. Kelime gruplarının ve cümlelerin anlamlarını özümseyerek, hissederek otomatik olarak konuşmayı öğrenmeliyiz.

Gramere yoğunlaşmak, konuşma yeteneğimize tam ters etki yapar. Beynimizi doğru grameri kullanmak için meşgul ederken, akıcı konuşmayı elde edemeyiz. Önce gramer kurallarını çalışarak İngilizce konuşmayı öğrenenler daha sonra konuşmayı otomatikleştirdikleri zaman gramer kurallarını düşünmeden konuşmaya başlarlar ki, çok vakit kaybetmiş olurlar.

Detaylı bilgi için tıklayın!

Effortless English Club

Effortless English Yazıları:

Paylaşmak Güzeldir:
11 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir