Kural 01 Kelime Ezberlemeyin

İngilizcede en önemli konulardan biri de İngilizce kelimeler ve anlamlarını öğrenmek yani kelime bilgisidir. İngilizce kelimeleri nasıl en hızlı ve kolay öğrenebiliriz? Bunun için pek çok teknik ortaya atılmıştır. Ancak bu sözde tekniklerin bir çoğu İngilizce kelimeleri öğrenmek için doğal ve kolay ve hızlı olmaya yaklaşamamıştır.

ingilizce-kelimeler-ogrenBu dersimizde Effortless English kursunun 1. kuralını öğreneceğiz. Yeri gelmişken hemen belirtmeliyim ki Effortless English programının 7 kuralı da bilimsel araştırmalardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Birinci kuralımız İngilizce kelimeleri tek tek değil, phrase dediğimiz gruplar halinde öğrenmektir.

Dr. James Asher, Dr. Stephen Krashen, Dr. J. Marvin Brown gibi bazı ünlü dil bilimciler, yaptıkları araştırmalar sonucunda, İngilizce kelimeleri grup olarak öğrenenlerin, tek tek kelime öğrenmeye çalışanlardan 3-4 kat daha hızlı öğrendiklerini farketmişlerdir. Ayrıca, İngilizce kelimeleri phrase olarak öğrenmenin başkaca faydaları da vardır. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoda AJ Hoge’u dinleyelim.

Effortless English Kural 1:

Tek İngilizce Kelimeler Değil, Phrase Öğrenin!

Önce ilk önerim: otomatik olarak İngilizce konuştuğunuzu hayal edin.. cümleleri kafanızda planlamadan, düşünmeden… kelimeler ağzınızdan kolayca ve hızlı bir şekilde çıkıyor. Ve konuşulanları anlamak için çaba sarf etmediğinizi hayal edin.

Bunu yapmak için İngilizce çalışma metodunuzu değiştirmelisiniz. İlk eyleminiz İngilizce kelimeleri tek tek ezberlemeyi bırakmak. Ne?… Evet yanış duymadınız.

Tek İngilizce  Kelimeler Çalışmayı Bırakın!!

Bu doğru, kelimeleri ezberlemeyin. Anadilini öğrenenler, konuşanlar, tek kelimelere odaklanmazlar. Onlar söz öbeklerine (phrases), cümle parçacıklarının anlamına, beraber söylenen sözcüklere ve deyimlere odaklanırlar.

Dr. James Asher tarafından yapılan bir araştırma kanıtlamıştır ki, phrase ile öğrenmek, tek tek İngilizce kelimeler öğrenmeye göre 4-5 kat daha hızlıdır.

(Phrase: deyiş, ifade, tabir, anlatım tarzı, sözcük grubu, cümle parçası, birkaç sözcükten oluşan ifade, melodinin bir bölümünü oluşturan kısa parça)

KURAL 1: Daima Phrases öğrenin ve tekrarlayın, tek tek İngilizce kelimeler değil.

Asla kelime listesi yapıp, onları tek tek yazıp ezberlemeyin. Asla!!

Beynimiz grupları sever. Yeni öğrenilen her türlü bilgiyi, daha önce öğrendiği ve sahip olduğu bilgilerle bağlayarak ve birleştirerek kaydeder. Tek tek kelimelere odaklanırsak beynimiz bunları kaydetmek için çok daha fazla zorlanır. Kelimeyi cümledeki anlamıyla ve birlikte kullanıldığı kelimelerle öğrenirsek daha hızlı ve kalıcı öğrenme gerçekleşir.

Yeni bir İngilizce kelime bulduğunuzda onu kelime grubuyla birlikte not edin. Tekrar ederken ve çalışırken bu şekilde çalışın. Bir kelimenin o dilde farklı ve benzer birçok anlamı olabilir. Yeni kelimenizi o cümledeki grubuyla öğrenirseniz diğer anlamlarıyla da karıştırmamış olursunuz.

İngilizce kelime gruplarını (phrases) biriktirin. Konuşmanız ve gramer bilginiz 4-5 kat daha hızlı gelişecek. Daima kelime grubunu birlikte yazıp, tekrarlayın.

Aytıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English 7. kuralında anlatacağımız soru cevap tekniği ile, İngilizce kelimeleri çok daha kolay ve hızlı öğreneceksiniz. Ayrıca, Effortless English İngilizce setindeki mini story derslerini tekrar tekrar dinleyerek İngilizce kelimeleri iyice özümseyerek öğrenecek, İngilizce konuşurken bu kelimeleri otomatik olarak kullanabileceksiniz.

Effortless English Yazıları:

Paylaşmak Güzeldir:
17 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir