Kural 03 Önce Dinleyin İngilizce Öğrenin

Bugün Effortless English kursunun 3. kuralını öğreneceğiz. Üçüncü kural İngilizce dinlemektir. Bu zamana kadar okullarda ve İngilizce kurslarında İngilizceyi ders kitaplarından okuyarak öğrenmeye çalıştınız. Ancak İngilizce eğitiminde en önemli aktivite dinlemektir.

Küçük çocuklar ana dillerini kitaplardan öğrenmezler. (Çocukların Sırrı) Onlar sürekli dinleyerek konuşmayı öğrenirler. Yetişkinler için okuyarak öğrenmek de faydalıdır. Ancak etkili bir şekilde İngilizce öğrenmek ve konuşma istiyorsanız çalşıma zamanınızın çoğunu dinleme aktivitelerine ayırmalısınız. Yani gözlerinizle değil, kulaklarınızla İngilizce öğrenmelisiniz.

Peki nasıl İngilizce dinlemek gerekir? Birincisi kolay İngilizce dinlemek, ikincisi ilginizi çeken ve sizi sıkmayacak konuları dinlemek gerekir. Üçüncüsü de bol bol dinlemek gerekir. İngilizce çalışmalarınızın %80’ini dinlemeye ayırın. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyerek bu konuda ayrıntılı bilgileri Effortless English kurucusu AJ. Hoge’dan dinleyelim.

Effortless English Kural 3: İngilizceyi Dinleyerek Öğrenin

Şimdi öğreneceğimiz kural, Effortless English sistemindeki en önemli kuralımızdır. Dil okullarının çoğu bunu önemsemiyor.

Humberto’nun Hikâyesi:

Humberto, birkaç yıl önce Kanada’ya taşındı. Venezuela’da yıllarca İngilizce çalışmıştı. Daha ziyade İngilizce gramer kuralları. Gerçekte Humberto İngilizceyi gözleriyle öğrenmişti. Ders kitapları okuyarak, gramer kitaplarından çalışarak ve İngilizce kelime listelerini ezberleyerek öğrenmeye çalıştı. İngilizcesinin iyi olduğunu düşünüyordu. Ama Kanada’ya geldiğinde şoke oldu, hiç kimseyi anlayamıyordu.

Kanada’da bir İngilizce kursuna gitti. Kursa her gün devam etti. Peki ona ne öğrettiler? Daha çok ders kitabı, daha çok gramer kitabı, daha çok ezberlenecek kelime listesi !!.. Kursa başladıktan 12 ay sonra, Humberto hayal kırıklığına uğramış ve kızgındı. Kurs bir yıl için 10.000 dolardan fazlaya mal olmuştu. Ama Humberto hala İngilizce konuşamıyordu, artık ne yapacağını bilmiyordu.

Buna inanamıyorum dedi. Bir yılın sonunda ben hala İngilizce konuşamıyorum. Öğretmenlere bunun zaman kaybı olduğunu söyledim. Çok üzgündüm.

Çok şükür ki, nihayet daha iyi bir yol buldum. Şu an İngilizce konuşabiliyorum. Yerli konuşmacıları anlayabiliyorum. Kanadalılarla her gün konuştum ve artık kendime güveniyorum. Dil kurslarına bu kadar zaman harcadığıma inanamıyorum, ve tabi ki bu kadar da para!!

KURAL 3: Dinleyerek İngilizce Öğrenin

Humbertonun bulduğu kural neydi? basit. Kural Dinlemek. Dinlemek! Dinlemek! Dinlemek! Sizi sıkmayan ve ANLAŞILABİLİR olan İngilizceyi HERGÜN dinleyin. Ders Kitapları okumayın ! İngilizce DİNLEYİN!

Çok Basit. Bu sizin İngilizce başarınızın anahtarıdır. Textbook (ders kitapları) okumayı bırakın. Hergün İngilizce dinlemeye başlayın.

ingilizce-dinlemek

Learn With Your Ears, Not Your Eyes

Gözlerinizle Değil, Kulaklarınızla Öğrenin

Çoğu dil kurslarında İngilizceyi gözlerinizle öğrenirsiniz. Textbooklar okuyup gramer kuralları çalışırsınız. Effortless English bir dinleme sistemidir. İngilizceyi kulaklarınızla öğrenirsiniz. Gözlerinizle değil. Hergün 1-3 saat dinlerseniz konuşmanız çabucak gelişir. Humberto gibi kolayca İngilizce konuşursunuz. Çalışma zamanınızın çoğunu dinleyerek geçirin. Bu harika bir konuşmanın anahtarıdır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English Club

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir