Kural:07 Dinle ve Cevapla Metodu ile İngilizce Konuşma

Akıcı İngilizce konuşma becerisi kazanmanın tek bir yolu vardır: bol tekrarlı pratik yapmak. İngilizce pratik yapmak deyince de genel olarak duyduğunu anlamak ve kendini ifade etmek yani konuşma çalışması yapmak anlaşılır. Diğer bir ifadeyle pratik demek, dinlemek ve konuşmak demektir.

Dinleme çalışması için daha önce 3. kuralımızı anlatırken ilginizi çeken ve kolay İngilizce içerikler dinleyin demiştik. Bol tekrarlı dinleme yapmak, akıcı İngilizce konuşma becerisi kazanmak için yapabileceğiniz en iyi çalışmadır. Peki ya pratik çalışmamızın ikinci unsuru olan İngilizce konuşma çalışmasını nasıl yapacağız? Yani çevremizde İngilizce konuşabileceğimiz kimse olmadan nasıl pratik yapabiliriz?

Bu sorunun cevabını Effortless English 7. kuralını öğreneceğimiz videodan öğreniyoruz. Aşağıdaki videoda A.J. Hoge’un anlatımıyla, konuşma becerisini geliştiren en güçlü teknik olan dinle ve cevapla yöntemini öğreneceğiz. Videoda anlatılanların geniş bir özetini ise yine bu sayfada sizlerle paylaşacağız. Daha fazla vakit kaybetmeden konumuza giriş yapalım.

KURAL 7:  İngilizce Soru Cevap Tekniği

Evet şimdi son kuralımız, ve en kolay olanı. Çoğu İngilizce Cd ve programları, dinle ve tekrarla tekniğini kullanır. Konuşmacı, İngilizce bir şey söyler ve siz de onun söylediğini aynen tekrarlarsınız. Bu yöntem başarısız olmuştur.

KURAL 7, Bir Hikâye:

Japon bir bayan olan Emi’nin bir sorunu vardı. Onun konuşması YAVAŞTI. Soruları çabucak yanıtlayamıyordu. Emi pek çok İngilizce kaset ve CD dinlemişti. Onları dinlemiş ve konuşmacının söylediklerini tekrar etmişti.

Emi bize sorunuyla ilgili bir mail gönderdi. Biz de ona “Dinle ve Cevapla” derslerini önerdik. Ona “dinle ve tekrar et” metodunu kullanmamasını söyleyip kendisine “Dinle ve Cevapla” mini hikâyelerimizden bahsettik.

Emi’ye dinle ve tekrarla metodunun yeterli olmadığını anlattık. Tekrarladığınız zaman sadece konuşmacıyı kopyalarsınız. Ama bir soru duyduğunuzda ve onu cevapladığınızda, İngilizceyi düşünürsünüz.

Dinle ve CEVAPLA derslerini kullandıktan sadece 4 hafta sonra, Emi’nin konuşması hızlı, kolay ve otomatik hale geldi. Emi heyecanlıydı ve dedi ki:

Dersler HARİKA! Onları çok sevdim. Konuşmam şimdi çok daha hızlı ve pratik. Çabucak anlayabiliyorum ve artık düşünmeden konuşabiliyorum. Buna inanamıyorum, harika!

KURAL 7: Dinle ve Cevapla Tekniğini kullanın, Dinle ve Tekrarla Değil

Ayrıntılı bilgi için: effortless english club

Dinle ve Cevapla mini hikâye derslerini kullanın. Her mini hikâye dersinde konuşmacı size kısa ve basit bir hikâye anlatır. Ayrıca o size bir çok kolay sorular sorar. Soruları her duyduğunuzda, dinlemeyi durdurur ve cevaplarsınız. Soruları çabucak ve düşünmeden cevaplamayı öğrenirsiniz. İngilizceniz otomatik hale gelir.

Dinle ve Cevapla İngilizce hikayeleri nasıl kullanabilirsiniz. Çok kolay. Anadili İngilizce olan (native) bir öğretmen bulun. Ondan bu metodu kullanmasını isteyin. Ondan bir hikaye anlatmasını isteyin. Ve hikaye hakkında sürekli sorular sormasını isteyin. Bu size, İngilizce olarak çabucak düşünmeyi öğretecek.

Ayrıca, Effortless English İngilizce setlerindeki Dinle ve Cevapla derslerimizi de bu iş için kullanabilirsiniz.

7 Kuralımızı kullanmanın en harika yolu, gerçek İngilizce konuşmalarını öğreten Zahmetsiz İngilizce (Effortless English) derslerimizi satın almaktır. Derslerimizi kullandığınızda, İngilizceyi kolayca ve hızlı bir şekilde konuşursunuz.

Aşağıdaki Linke tıklayarak, gerçek İngilizce konuşma derslerimizi şimdi edinebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Burayı Tıklayın!

Derslerimizi alın. Biz size başaracağınızı garanti ediyoruz 🙂 Size öğretmemize izin verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yeni Başlayanlar İçin Dinle ve Cevapla Metodu İngilizce konuşma seti

Bildiğiniz gibi Effortless English seti eğitim dili tamamen İngilizce ve set içinde Türkçe destek yoktur. Bu nedenle bu seti orta ve ileri seviye İngilizce bilgisine sahip olan okuduğu ve dinlediği günlük düzey İngilizceyi anlayabilen ama istediği gibi hızlı ve güvenli bir şekilde akıcı İngilizce konuşamayan arkadaşlarımıza öneriyoruz.

İngilizce öğrenmeye yeni başlayan yani sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlere ise aynı yöntemi kullanan Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ediyoruz. Ayrıca orta seviyedeki arkadaşlar da bu setteki mini hikaye soru cevap tekniği ile İngilizce konuşma becerilerini geliştirebilirler. Şimdi bu setteki pratik çalışmasından bir örnek yapmak isteyen arkadaşlar şuradaki yazımızı inceleyebilirler: İngilizce öğrenme ve akıcı konuşma becerisi kazanma.

Son değerlendirme notları

Evet Arkadaşlar, Zahmetsiz İngilizce (Effortless English) Sisteminin 7 Altın Kuralını sizlere anlatmış olduk. Şimdi aklınıza gelebilecek bazı konularla ilgili bir takım açıklamalarda bulunmak istiyorum.

Temel gramer bilgisi olan, İngilizce öğrenmeye daha önceden başlamış, orta ve ileri seviye arkadaşlar için Effortless English mükemmel bir sistemdir. Yani İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsanız size, kesinlikle ve şiddetle tavsiye ederim. Ben bu sistemle okullarda ve hiçbir kursta ilerleyemediğim kadar ilerlemiş durumdayım. Ve İngilizcenin önemini, onu öğrendikçe daha da iyi anlıyor ve büyük keyif alıyorum.

Temel ingilizce seviyesi ya da orta seviye derken neyi kastediyoruz. Bir başka deyişle Effortless English derslerinin site uygun olup olmadığını küçük bir test yaparak kolaylıkla anlayabilirsiniz. Sitemizde yayınladığımız A.J. Hoge’un videolarını dinlediğiniz zaman, anlatılanların en az %70’ini anlayabiliyorsanız bu sistem tam size göredir. Bu videolarda anlatılanların %70 ini anlayamıyorsanız temel ingilizce seviyenizi biraz daha geliştirip daha sonra Effortless English derslerini kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için ingilizce dersleri olarak Rosetta Stone setlerini tavsiye ederim.

effortless-english-ingilizce-seti

Fiyat konusuna gelince, Bu sistemin normaldeki fiyatı 297 Usd idi. Ancak şu anda indirimli fiyatı 97 Usd dir. Bence çok uygun bir fiyattır. Fiyatın yüksek olduğunu düşünenler olabilir. Ancak piyasadaki dil kurslarının 3-4 ay süren tek bir kur fiyatı ortalama 2.000 TL civarındadır. Bu sistemin fiyatı ile faydasını mukayese ederseniz, siz de bana hak vereceksiniz.

Mucize bir ilaç icat edilse, birkaç ilaç yutup sabah kalktığımızda İngilizce öğrenmiş olsak ne iyi olurdu. Ancak maalesef böyle bir ilaç henüz icat edilmedi. Bu ilaç icat edilene kadar İngilizce öğrenmek için en iyi yol, Zahmetsiz İngilizce Effortless English sistemidir.

Detaylı bilgi için Tıklayın!

Effortless English Yazıları:

Effortless English Sistemiyle ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
27 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir