Effortless English – Zahmetsiz İngilizce

Arkadaşlar, yıllardır okullarda başlayıp özel kurslarla devam ettiğimiz İngilizce eğitimi, çoğumuzun hayatında hep yarım yamalak kalmış kör bir noktamız oldu. İngilizce öğrenmeye ortaokulda başlayıp (şimdilerde ilkokuda başlanıyor) lisede devam ettik.

Üniversite okuyanların karşısına orada da çıktı İngilizce eğitimi. Kendisini gaza getirip, yeter artık! Bu işi bitirmeliyim deyip özel kurslara giden arkadaşlarımız da belli bir seviyeye kadar gelse de, kurstaki tüm seviyelerin testlerini başarıyla çözüp bitirse de, akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı başaramadılar.

Peki, onca zaman ve emek verip, bir sürü masraf yaptıktan sonra neden İngilizceyi istediğimiz gibi konuşamıyoruz? Acaba Türk milleti olarak yabancı dil öğrenmeye karşı genlerimizde bir problem mi var? Ya da kişisel olarak İngilizce öğrenmek için yeterli kabiliyetimiz mi yok? Bir arkadaşım, yabancı dil öğrenmek petrol çıkarmaya benzer demişti; bazılarında 30 metrede çıkar, bazılarında 200 metrede!! Her insanın yetenekli olduğu bazı alanlarla, pek de yatkın olmadığı alanlar vardır, bu doğru.

Ancak dil eğitiminde bunun biraz farklı olduğunu düşünüyorum. Hepimiz Türkçe konuşmuyor muyuz? Peki, biz Türkçeyi dil bilgisi kitaplarından mı öğrendik? Çok az bir istisna dışında, her insan 1 ila 2 yaş arasında konuşmaya başlar. Çocuğuna konuşmayı öğretmek için kursa gönderen, onu testlere tabi tutan veya çocuk, gramer olarak yanlış bir şey söylediğinde; hayır yavrum! Edilgen fiillerde bu olmaz cümleni etken fiile kurmalısın ve gelecek zaman değil şimdiki zamanda konuşmalısın diye uyaran bir anne baba gördünüz mü? (çocukların sırrını öğren)

Sonuç olarak söylemek istediğim şudur: herkeste potansiyel olarak dil öğrenme ve konuşma yeteneği vardır. Sadece doğru teknikle öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Bunun biraz iddialı bir görüş olduğunu düşünebilirsiniz ama gerçek şu ki, Türkiye’deki dil eğitimi yanlış tekniklerle yapılıyor. Bu işi en iyi yaptığını iddia eden kurslarda bile Headway veya Face to Face tarzı textbooklarla, bir yığın “fill in the blank” testleriyle ve beklide günlük konuşmalarda hiç kullanmadığımız gramer kurallarıyla zihnimizi doldurup, İngilizce konuşmayı öğrenmemiz bekleniyor.

Hepimizin İngilizce öğrenmek için çeşitli sebepleri vardır. Dış ticaret sektöründe çalışan biri olarak, kariyerim için çok önemli olan İngilizceyi geliştirmek için özel bir kursa yazılmaya karar verdim. Piyasada iddialı olan bir kurstan toplamda 8 ay sürecek olan 2 kur aldım. İlk 4 ay upper intermediate seviyesini okuyup bitirdim. Şimdi 4 ay da Advanced (ileri düzey – son seviye) seviyesini almak için yeni sınıf açılmasını bekliyorum.

Ancak yukarıda da bahsettiğim sıkıcı gramer kurallarını öğreten hocalar ve sıkıcı textbooklarla konuşma yeteneğimin gelişmediğini fark ettim. İngilizce konuşma yeteneğini geliştiren daha başka teknikler ve kaynaklar olmalıydı. Gramer kurallarını çalışıp öğrenmek, test çözmek işe yaramıyordu. Bu düşüncelerle internette araştırma yapmaya başladım. Ve sonunda aradığımı buldum. Yeri gelmişken hemen belirteyim, halen devam etmekte olduğum İngilizce kursuna başlamadan önce bu sistemi keşfetmiş olsaydım, bu kursa başlamaz, yaklaşık 2.000 TL masraf yapmamış olurdum.

Effortless English – Zahmetsiz İngilizce. Şimdi size, internette rastladığım ve İngilizce konuşma için en iyi olduğuna inandığım bu sistemi ve onun kurallarını anlatacağım. Öncelikle, Effortless English kursunun kurucusu ve öğretmeni olan AJ Hoge’un aşağıdaki videosunu izleyerek Effortless English derslerini kendisinden dinleyelim.

Effortless English İngilizce Eğitim Seti

Siz de doğru tekniklerle ve üstelik 2-3 kat daha hızlı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrenmek istiyorsanız. Onca zaman özel kurslara gittiğim halde yine de istediğim gibi İngilizce konuşamıyorum diyorsanız. Gramer kurallarını sular seller gibi ezbere bilip bütün testleri yanlışsız çözdüğünüz halde anadili İngilizce olan (native speakers) insanlarla konuştuğunuzda onları anlayamıyor veya kendinizi anlatamıyorsanız. Aşağıda anlatacaklarımı dikkatle takip edin. Çünkü bu sistemi seveceksiniz. Bütün çalışma stratejinizi değiştirip İngilizcenizi hızla ilerletecek ve yakında akıcı bir şekilde konuşmaya başlayacaksınız.

Effortless-English-ingilizce-seti

Effortless English 7 Kuralı

Effortless English System – Zahmetsiz İngilizce Sistemi, sıra dışı, zeki, yetenekli, gazetecilik ve dil eğitimi üzerine iki master yapmış olan, renkli bir kişiliğe sahip, son derece aktif bir İngilizce uzmanı tarafından üretilmiş. 2007 yılında piyasaya çıkan ve tüm dünyada kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan Effortless English kursunun çok basit yedi kuralı var. Şimdi bu 7 kuralı ayrıntılarıyla açıklayalım.

Effortless English Club

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:
54 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir