Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce kursuna gidecek zamanınız ve yeterli bütçeniz yoksa, evde kendi kendinize İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda “İngilizce nasıl öğrenilir” sorusunu yanıtlarken aynı zamanda yıllarca okullarda ve kurslarda İngilizce dersleri gördüğü halde halen duyduğu İngilizceyi anlayamayan ve akıcı bir şekilde konuşamayanlar için de önemli bilgiler paylaşacağız.

Okullardaki İngilizce derslerinde, ders kitapları ve gramer kurallarına boğulmuş bir eğitim veriliyor. Yani dil öğrenme konusunda en önemli şey olan uygulama maalesef çok geri planda kalıyor. Çoğu İngilizce kursları da maalesef aynı yaklaşımı biraz daha yoğun bir şekilde uygulamaktan öteye geçemiyor. Peki o halde etkili ve pratik İngilizce nasıl öğrenilir? Gelin şimdi uygulama yani pratik konusunu biraz daha açalım.

İngilizce nasıl öğrenilir?

Evde İngilizce nasıl öğrenilirİngilizcede uygulama, dinleyerek ve konuşarak öğrenmektir. Duyduğunuz İngilizceyi otomatik olarak anlayabilmek ve konuşabilmek için, öncelikle bol bol ve tekrarlı İngilizce dinlemeniz gerekiyor. Konuşmak için de bütün gramer kurallarını öğrenmeyi beklemeyin ve daha ilk derslerden itibaren konuşun.

İngilizce öğrenmek için ister bir kursa gidin ister özel ders alın; veya kendi kendinize evde İngilizce öğreniyor olmanız fark etmez. Yeterince dinleme ve konuşma pratiği yapmadan hedeflediğiniz seviyeye ulaşamazsınız.

İngilizce konuşmaları otomatik olarak anlayabilmek ve akıcı İngilizce konuşmak için (az da olsa) her gün düzenli olarak İngilizceye zaman ayırmalı, bol tekrarlı dinleme ve konuşma pratiği yapmalısınız.

Burada hemen ifade edelim ki biz kimseye İngilizce özel ders almayın ya da kursa gitmeyin demiyoruz. Yalnızca bununla yetinmeyin ve kurs haricinde mutlaka bol dinleme ve konuşma pratiği yapın diyoruz. O zaman şöyle soralım; dinleyerek ve konuşma pratiği yaparak İngilizce nasıl öğrenilir?

İngilizce Dinleme ve Konuşma Pratiği Seti

Şimdi, mini hikaye – “dinle ve cevapla” dersleri ile nasıl İngilizce konuşma alıştırmaları yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Rahat İngilizce eğitim seti içindeki mini hikaye derslerini tekrarlı bir şekilde dinleyip basit sorulara yüksek sesle cevaplar vererek kendi kendinize İngilizce pratik yapmış oluyorsunuz.

Mini hikaye derslerinde belli bir gramer konusunu pekiştirmeyi amaçlayan küçük bir hikaye dinliyoruz. Sonra soru cevap bölümü başlıyor. Her sorudan sonra bir müddet cevap vermemiz bekleniyor ve doğru cevap söylenip bir sonraki soruya geçiliyor.

Böylece tekrarlı soru cevap yöntemiyle hem yeni öğrenilen kalıplar ve kelimeler sağlamlaşıyor, hem de İngilizce konuşma refleksi kazanmış oluyorsunuz.

Şimdi bu mini hikaye derslerinden küçük bir örnek yapalım. (yukarıdaki videoyu izleyin veya aşağıdaki linklerden ücretsiz dersleri indirin) Gördüğünüz gibi, ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından seslendirilmiş bu derslerle bol tekrarlı dinleme ve konuşma alıştırması yaparak İngilizcenizi geliştirebiliyorsunuz…

Her bölümde, mini hikaye dersinin Türkçe anlamını öğrenebileceğiniz Extra dersleri ve Türkçe açıklamalı gramer dersleri de var. Bu mp3 formatındaki dinleme derslerinin Pdf formatında yazılı metinleri de var. Böylece dersleri dinlerken, aynı zamanda okuyarak da takip edebiliyorsunuz.

Örnek Dersleri İndirip Deneyin

Hemen aşağıda iki adet link paylaşıyoruz. Bu linklere tıklayarak dersleri indirin ve birkaç gün tekrarlı dinleyin. Özellikle mini hikaye dersini daha fazla dinleyin ve ilk denemede olmasa bile diğer dinlemelerde soruların cevaplarını yüksek sesle söylemeye çalışın. Faydasını göreceksiniz.

Ders çalışma rehberi ve set indexi: https://tinyurl.com/yb94n56p

Örnek dinleme dersleri indirme linki: https://tinyurl.com/ycw4lhq3

Evde İngilizce öğrenenler ne diyor?

Sizce İngilizce nasıl öğrenilir? Bu konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz…

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir