İngilizce Konu Anlatımı Zamirler ile Pratik Yap

İngilizce gramer konularını öğrenmek ile onları kullanabilmek farklı şeylerdir. Bu yüzden İngilizce konu anlatımı dersimizde, gramer konusunu anlattıktan hemen sonra onları kullanma becerimizi geliştiren bir pratik çalışması yapacağız. Böylece dinlediğimiz içeriklerdeki cümleleri kolayca anlayıp konuşurken onları akıcı bir şekilde kullanabileceğiz.

Aşağıdaki video dersimizde İngilizce konu anlatımı yaparak, başlangıç bilgilerinden olan İngilizce zamirler konusunu öğreniyoruz. Bu gramer konusunu biliyorum diye düşünebilirsiniz. Fakat İngilizce konuşurken onları akıcı bir şekilde kullanamıyorsanız videonun sonundaki pratik tekniği kısmını izlemenizi öneririm.

Evet arkadaşlar, İngilizce zamirler en temel İngilizce konularından biridir. Yeni başlayanlar bile sağdan soldan “he, she, it” gibi kelimeleri duyarak, biraz da okuldan öğrendikleriyle zamirler konusunu az da olsa bilirler. Ancak çok bilenler de konuşmaya gelince bu bilgilerini akıcı bir şekilde kullanamazlar.

Son zamanlarda internet üzerindeki kaliteli içerikler gittikçe artıyor. Artık hemen her konuda, kurslarda bile bulamayacağınız kalitede dersleri ve İngilizce konu anlatımı videolarını internette bulabiliyoruz. İçerik kalitesi böyle yükselmeye devam ederse, kim bilir yakın bir zamanda fiziksel kursların çoğu kapanmak zorunda bile kalabilir.

İngilizce konu anlatımı videosu izle

İnternetten kolay İngilizce öğreniyorum diyenlerin en büyük avantajı, kendi zaman planlamalarını yapabilmeleridir. İstedikleri zaman ev konforunda İngilizce konu anlatımı izleyerek İngilizce öğrenme şansı özellikle kalabalık şehirlerdeki trafik çilesini göz önüne alırsak gerçekten büyük bir nimettir.

Şimdi aşağıdaki video dersimizi izleyelim. Videodaki İngilizce konu anlatımı bölümünden sonra gelecek açıklamalara özellikle dikkat edelim. Çünkü dil öğrenmedeki asıl amaç iletişim kurabilmektir. Bunun için İngilizcede bilmek her zaman yeterli değildir. Önemli olan bildiklerimizi otomatik olarak kullanabilmektir.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayın!

İngilizce Zamirler (Subject Pronouns)

İngilizcede isimlerin yerine kullanılan kelimelere zamir (pronoun) denir. Bu zamirler, genellikle bir işi yapan veya yaptıran, ya da bir durumu üstlenen ÖZNE konumunda cümlenin başında bulunurlar.

 • I – Ben
 • You – Sen / Siz
 • He – O (Erkekler için)
 • She – O (Bayanlar için)
 • It – O (İnsan dışı varlıklar için)
 • We – Biz
 • They – Onlar

İngilizce zamirler

Örnek Cümleler:

I am very happy : Ben çok mutluyum

You are clever : Sen zekisin.

İngilizcede üçüncü tekil şahsı (yani O sözcüğünü) ifade etmek için üç ayrı zamir (he, she, it) kullanılır:

 • He (Erkekler için) : He is handsome : O (erkek) yakışıklıdır.
 • She (Bayanlar için) : She is beautiful: O (bayan) güzeldir.
 • It (İnsan dışı varlıklar için) : It is heavy: O ağırdır.
 • We are good friends : Biz iyi arkadaşlarız.
 • They are famous : Onlar ünlüdür.

İngilizce Nesne Zamirleri (Object Pronouns)

Yukarıda anlattığımız zamirler, cümle içerisinde işi yapan, eylemi gerçekleştiren kişi yerine kullanıldıklarından bunlara Özne zamirleri diyebiliriz. Aşağıdaki tabloda ise, cümle içerisinde nesne olarak kullanılan zamirleri öğreniyoruz. Bir başka ifadeyle bunlar, yukarıda bahsettiğimiz özne zamirlerinin –i, -e halleridir.

Me beni, bana /  Kate likes me
You seni, sana / Kate likes you
Him onu, ona /   Kate likes him
Her onu, ona /    Kate likes her
It onu, ona    /     Kate likes it
Us bizi, bize   /   Kate likes us
You sizi, size  /  Kate likes you
Them onları, onlara  / Kate likes them

İngilizce Zamirler ile Akıcı İngilizce Konuşmak

İngilizce konu anlatımı dersinde temel gramer konularından olan zamirler konusunu bilmeyenler öğrensin, bilenler de zamirleri otomatik olarak kullanabilsin diye bu dersi hazırladık.

İngilizce konu anlatımı

İngilizce gramer özellikle yeni başlayanlar için oldukça gerekli bir aşamadır. Ancak sıkıcı ders kitaplarından öğrenmek gerçek hayatta iletişim kurmak için yeterli olmaz. Çünkü İngilizcede bilmekten daha önemli olan, kafada tercüme yapmadan İngilizce kelimeler ve cümleleri konuşabilmektir.

İngilizce zamirler (pronouns) dersini, bol örneklerle açıkladığımız gramer konu anlatımı dersinin sonunda, bilgilerimizi otomatik olarak nasıl kullanabileceğimizi açıklıyoruz.

Bu videoyu izledikten sonra, öğrendiğiniz İngilizce zamirleri otomatik olarak anlayıp konuşabilmek adına pratik yapmak için şu yazıda paylaştığımız videomuzu mutlaka izleyin.

Yeni Başlayanlar İçin Eğitim Seti

Bu dersi ve pratik çalışmasını beğendiyseniz yeni başlayanlar ve orta seviye için hazırlanmış olan Rahat İngilizce eğitim seti tam size göre demektir. Gramer derslerinde İngilizcede en çok kullanılan kalıpları bol örneklerle öğrenin, extra dersleri ile kelimelerin anlamlarını sözlük bile kullanmadan öğrenin. Mini hikaye derslerindeki dinle ve cevapla metodu ile İngilizce konuşma becerinizi geliştirin.

 

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir