İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer

İngilizce öğrenmek isteyen pek çok kişi, başlamadan önce bunun ne kadar süreceğini merak eder. Bu konuda bize de “İngilizce öğrenmek ne kadar sürer?” benzeri pek çok sorular gelmektedir. Bu soruya kesin bir cevap vermek imkânsızdır. Aslında bu sorunun cevabı en çok size bağlıdır. Öncelikle hemen belirtelim ki, İngilizce öğrenmek, öyle birkaç günde, haftada veya birkaç ayda olabilecek bir şey de değildir. Ancak ne kadar düzenli ve çok çalışırsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz.

Doğru teknikler ve içerikler kullanarak, her gün düzenli olarak en az bir saat İngilizce çalışan birisi 3-4 ayda orta seviye kıvamında İngilizce öğrenebilir. Orta seviye derken, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilecek ve temel düzeyde kendiniz ifade edebilecek kadar konuşma becerisini kastediyoruz.

Orta seviyeden sonra ileri düzeye gelmek de, yukarıda belirttiğimiz şartlarda 5-6 ay civarında bir zaman alabilir. Yeri gelmişken, bu ileri düzeyin de belli bir tanımını yapmak zordur. Neredeyse ana dil seviyesinde çok ileri düzeyde İngilizce öğrenmek birkaç yıl bile sürebilir.

Burada en önemli konu, insanların zaman kavramı konusunda çokça yanılgıya düşmeleridir. İngilizce öğrenmek isteyen bir insan, en kısa sürede başlayıp elinden geldiği kadar düzenli ve çok çalışmalıdır. Ancak bu başlangıcı türlü nedenlerle erteleyip bir türlü başlayamamak önümüzdeki en büyük engeldir.

İngilizce öğrenmek ne kadar sürerMesela, geçen sene veya 6-8 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydınız, şu anda İngilizcede iyi bir seviyeye gelmiş olacaktınız. Bunun için gereken şey Başlamak ve her gün İngilizceye ortalama bir veya bir buçuk saat zaman ayırmaktı. Bunu, önceden beri yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler için pişmanlık duyun diye söylemiyorum. Ama atalarımız ne demiş; “Başlamak bitirmenin yarısıdır.”

Geçmişi geri getirmek mümkün değildir. Çünkü zamanın ikamesi ve telafisi yoktur. Geleceğe gidip bir şeyler yapmak da mümkün olmadığına göre, odaklanmamız gereken zaman, şimdiki zamandır. Şimdiki zamanda yaptıklarımız, hem geçmişimizi, hem de geleceğimizi belirleyen tek şeydir. Yani iyi bir geçmişe sahip olmak ve gelecekteki şartlarımızı iyileştirmek, şu anda yaptığımız eylemlere bağlıdır.

Kendimiz için gerekli ve faydalı olduğunu bildiğimiz, yapmamız gerektiğine inandığımız şeyleri yapmamanın, bir türlü başlayamamanın en büyük sebebi ERTELEME alışkanlığımızdır. Kendimize çeşitli mazeretler üretip sürekli erteleriz. Sonuçta epey bir zaman sonra ilk söylediğimiz noktaya geliriz. 6 ay önce İngilizce öğrenmeye başlasaydım, şimdi büyük ilerleme kaydedebilirdim diye hayıflanırız.

İngilizce öğrenmenin ilk şartı BAŞLAMAKTIR.

Şimdi karar verme zamanı. Önünüzde 3 seçenek var:

Birincisi; bu yazıyı hiç okumadığınızı varsayıp, normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

İkincisi; İngilizce öğrenmek için bir başlangıç yapmaya karar verip kurslara yazılabilirsiniz. Ama size tavsiyem klasik yöntemlerle, ders kitaplarıyla İngilizce öğretmeye çalışan kurslar yerine dinleme ve konuşma ağırlıklı kurslara katılmayı düşünün. Yoksa İngilizceden soğuyup, öğrenme sürecinizi yarım bırakabilirsiniz. Kaliteli eğitim veren kurslara giderek İngilizce öğrenmek için de, kursa gitmek için uygun zamanınız ve yüksek kurs maliyetini karşılayacak maddi durumunuz olması gerekiyor.

Üçüncü seçeneğiniz; dinleyerek ve (soru cevap yöntemiyle) konuşarak İngilizce öğrenebilmeniz için hazırlanan Rahat İngilizce setini alıp, çalışmaya hemen başlayabilirsiniz. Mp3 dinleme derslerimizle, öğrenme zamanını ve yerini kendinize göre planlayabilirsiniz.

Derslerden en yüksek faydayı sağlamanız için nasıl çalışmanız gerektiğiniz ders çalışma rehberimizde ayrıntılı olarak açıkladım.

Ayrıntılı bilgi almak ve hemen İngilizce öğrenmeye başlamak için: Rahat İngilizce eğitim seti sayfasını inceleyin. Bu set; İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayacaklar için ve biraz temel bilgisi olup bunları pekiştirmek, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyenler için hazırlanmıştır.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir