ingilizce kelime bilgisi ve okumayı geliştirmek

Bugün, İngilizce kelime öğrenme ve onları okumada nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz. İngilizce okumanızı hızlı ve kolay bir şekilde nasıl geliştirirsiniz? Zor ingilizce kelimeleri nasıl öğrenirsiniz? İngilizce kelime bilgisi ve okumayı çabucak geliştirmek mümkün müdür?

Evet, çok hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Şanslısınız. Bu konuda bir sürü araştırma vardır. Araştırmalar bize, hangi tekniğin başarılı olduğunu ve hangi tekniğin işe yaramadığını söylüyor. Araştırmalar çok açık ve son derece güçlüdür. Eğer doğru tekniği kullanıyorsanız çok hızlı İngilizce kelime öğreneceksiniz.

Yapmamanız gereken şeyler:

Zor makaleler ve ders kitapları okumayın. Eğer zor yazılar ve ders kitapları okursanız, İngilizce okuma yeteneğiniz çok çok yavaş gelişecektir. Pek çok öğrenci zor metinleri okuyarak İngilizce okumasını geliştirmeye çalışır. Bunu yaparken sözlüklerini kullanır, notlar alırlar ve onu çalışırlar. Sadece bir küçük yazıyı okumak için bir saat ya da daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler.

Öğrenciler, zor metinleri çalışarak daha hızlı öğreneceklerini düşünürler. Fakat yanılıyorlar. Kesinlikle ve tamamen yanılıyorlar. Bir sayfayı okurken 3 defadan fazla sözlüğe bakma ihtiyacı hissediyorsanız, o metin sizin için zordur. Bunun yerine daha kolay İngilizce kitaplar okuyarak bir çok yeni İngilizce kelime öğrenebilirsiniz.

Eğlenceli ve kolay okuma en iyi yoldur.

Hiç şüphe yok ki, ingilizce okumayı çok hızlı geliştirmek için, kolay ve ilginç yazılar ya da kitaplar okumalısınız (ama ders kitapları değil). Evet, çokça okumalısınız (günde bir saat ya da daha fazla) ama kolay ingilizce kitaplar okumalısınız.

Benim ingilizce okuma yapmak için kuralım basittir. Bir kitabı anlamak için sözlük kullanmaya ihtiyaç duymamalısınız. Eğer sözlüğe ihtiyaç duyuyorsanız, okuduğunuz şey zordur ve okumak için daha kolay bir yazı bulmalısınız. Okuduğunuz her sayfadaki kelimelerin %98 ya da daha fazlasını anlayabilmelisiniz. Okuduğunuz şeyin %98’ini anlayabildiğiniz zaman, anlamadığınız %2 lik kısmı tahmin etmek çok kolaydır. Sözlüğe ihtiyacınız yoktur.

3-5 Kat daha hızlı İngilizce kelime öğren

Araştırmalar göstermiştir ki, kolay kitapları okumak; ingilizce okumanızı, İngilizce kelime bilginizi ve gramer bilginizi zor kitapları okumaktan 3-5 kat daha hızlı geliştirir.

İngilizce kelime

Ne okumalı?

Ne tür kitaplar okumalısınız. Hoşlandığınız herhangi bir kitap olabilir. Çocuk kitapları, macera, bilim kurgu, romantik, komik kitaplar olabilir.

9 Aylık okuma gücü

Bu anlattıklarımızı her gün bir saat yaptığınızda, şaşıracaksınız. Süper bir ilerleme kaydedeceksiniz. Zor kitaplar okuyan öğrencilerden daha hızlı İngilizcenizi geliştireceğinize garanti veririm. Sonuç olarak, rahat olun. Kolay ve ilginç bir şeyler bulun ve okuyun. İngilizce eğitiminizde iyi şanslar dileriz.

Kaynak: Effortless English Club

Konuyla ilgili yazılarımız:

Kelime ezberlemeyin

ingilizce çalışma rehberi

Mükemmel ingilizcenin anahtarı

Paylaşmak Güzeldir:
30 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir