Çocuklar Gibi Dil Öğrenme

34 comments on “Çocuklar Gibi Dil Öğrenme
 1. İsmail KARACA diyor ki:

  Sayın yetkili ben 59 yaşında biriyim. ingilizce konuşmayı istiyorum . Ama çok bilmek iddiasında değilim .Butik bir otel yapmaktayız oraya geln misafirlerimle kendim konuşmak istiyorum. Üç aydır kursa gidiyorum ders cd leri aldım onlarla çalışıyorum birde google de siteleri dolaşıyorum. size google de rasladım 3 -4 aydır sizin sisteminizi hiç bir kursta görmedim okumadım. sisteminiz bana mantıklı geldi. ben her gittiğim yerde sporda,yolda, evde vs. de dinleyebileceğim cd ve kitaplar la yardımcı olabilirmisiniz.bana uygun metodunuz ne olailir. konuşmak istiyorum çok istekliyim.teşekkürler. İsmail KARACA / ANKARA

  • hferdem diyor ki:

   Merhaba İsmail Bey,
   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. İngilizce konuşmak için çok istekli olduğunuzu öğrendiğim için de ayrıca mutlu oldum. Bir işi yeterince istemek (adanmak) ve doğru yöntemle düzenli çalışmak, başarıyı garantileyecektir.
   Temel ingilizce seviyeniz orta düzeyde ise, yani okuduğunuz basit ingilizce metinleri anlayabiliyor ya da, sitemizdeki Effortless English sisteminin kurucusu A.J. Hoge’un youtube videolarını dinlediğiniz zaman söylenenlerin %60’ını anlayabiliyorsanız, bu sistem sizin ingilizce konuşmanız için çok faydalı olacaktır.
   Effortless English dersleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri ve bu dersleri nasıl çalışmanız gerektiğini sitemizde bulabilirsiniz. Biz Burada kısa bir şekilde belirtelim.
   Effortless English dersleri mp3 formatındadır. Yani bilgisayarınızdan ya da mp3 parçaları çalabilen bir aygıttan heryerde dinleyip çalışabilirsiniz. Seviyeniz ne olursa olsun, dersleri çalışmaya birinci seviyeden başlayın. Acele etmeden özümseyerek gidin. Her ders setinde bir-iki dakikalık ingilizce makale mevcuttur. Bu makalelerde geçen yeni kelimelerden oluşturulmuş, ilginç ve komik sayılabilecek bir mini story mp3 dersi mevcuttur. Effortless English sisteminin en önemli dersi mini story mp3 dersidir. Mini story dersini tekrar tekrar dinleyip, A.J. Hoge’un sorduğu basit sorulara yüksek sesle cevaplar vermeye çalışın. ilerki seviyelerde karşılaşacağınız Point Of View dersini de tekrar tekrar dinleyin. Bu sayede ingilizce gramer kurallarını çalışmadan, doğal yoldan ingilizce grameri konuşmalarınızda kullanmayı öğreneceksiniz.
   Ve en önemlisi Effortless English derslerini hergün, günde 2 saat (en az bir saat) düzneli çalışın. Dersleri nasıl çalışacağınız konusunda ayrıntılı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Eğer size anlattığımız gibi Effortless English derslerini çalışırsanız kısa zamanda ne kadar ilerlediğinize hayret edeceksiniz.
   İyi çalışmalar,
   H.Fatih Erdem

 2. Ali diyor ki:

  Benim seviyem yok denecek kadar az. Benim dinlememin ne derece yararı olur sizce?

  • hferdem diyor ki:

   İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olanlar da ingilizce çalışırken mümkün olduğu kadar sesli ingilizce parçalarından yararlanmalıdır. Anlayabileceğiniz tüm ingilizce dinleme derslerini dinleyin. İngilizce dinlemek tüm seviyelerde çalışmalarınızın temelini oluştursun. İngilizce dinlemenin yanında bol bol okuyun. Şuradaki yazımızda da belirttiğimiz gibi kolay ingilizce okuyun, kolay ingilizce dinlemeler yapın.

   Ayrıca, yavaş ve derinden ingilizce öğrenin. Yani tekrarlı ingilizce çalışın. Aynı konuyu ya da dersi öğrendim deyip geçmeyin. Onu defalarca tekrar edip özümsedikten sonra bir sonraki konuya geçin.

   Başlangıç seviyesi için son olarak, Türkçe destekli ingilizce setlerini kullanmalarını veya ingilizce kurslarının başlangıç kurlarına katılmalarını tavsiye ediyorum. Şu anda kampanyada olan ingilizce eğitim setlerini ve ingilizce kurslarını görmek için burayı tıklayın. İlerleyen seviyelerde, ingilizce konuşma refleksi kazanmak için dinle ve cevapla derslerini mutlaka kullanın.

 3. yunus emre soylu diyor ki:

  Merhaba, ben tek kelime ingilizce bilmiyorum. Ama öğrenmem lazım. Yeni başlayanlar için uygun bir set mi acaba?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Yunus Emre,

   Effortless English mp3 ders setleri, yeni başlayanlar için uygun değildir. Dersler ingilizce olduğundan, onları anlamak için en azından temel seviye (intermediate) ingilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Öğrenmek için anlamak, anlamak için de biraz ingilizce bilmek gerekiyor. Yeni başlayanlar için, Effortless English mp3 dersleriyle aynı teknikleri kullanan Rahat İngilizce setini tavsiye ederim. Ayrıntılı bilgi için http://www.rahatingilizce.com

 4. furkan diyor ki:

  Bebekler dinlediği konuşmaları anlamıyolar ki siz kalkıp anlaşılabilir ingilizce dinleyin diyosunuz. Eee bu set o zaman dinleyerek ingilizce öğrenme seti değil. Çünkü anlama şartı istiyosunuz.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Furkan. Yazımızın başlığına dikkat edersen Çocuklar gibi dil öğrenmekten bahsediyoruz, bebekler gibi değil. Yani bebekler duydukları şeyi henüz anlamasalar da, biraz büyüdükleri zaman (bebeklikten çocukluğa geçtiklerinde), anlamaya başlarlar. Anlamadan öğrenme olmaz, ancak taklit etme olabilir.

   Dikkatinizi çekmek istediğim bir başka nokta da şudur; duymakla dinlemek aynı şey değildir. Tıpkı bakmakla görmenin aynı şey olmadığı gibi. Dinlemek anlamayı ve buna bağlı olarak öğrenmeyi gerektirir.

   Sitemizde sizlere tavsiye ettiğimiz Effortless English seti, dinleyerek öğrenme yaklaşımına göre hazırlanmıştır. Ancak, elbette dinlemeden ibaret değildir. Yedinci kuralımızda bahsettiğimiz dinle ve cevapla tekniği, otomatik konuşma becerisi kazandıran çok faydalı bir tekniktir.

 5. furkan diyor ki:

  Peki sıfır ingilizcesi olan biri sadece dinleyerek 6-12 ay kadar süre içinde ingilizce filmleri veya ingilizce konuşma geçen videoları anlayabilir mi? (Sadece duyduğunu anlama diyorum konuşma değil)

  • admin diyor ki:

   Yukarıdaki makalede, 1984 de, Bankog’daki AUA dil merkezinin Tai okullarında yaptıkları deneyden bahsediliyor. Öğrenciler yaklaşık bir yıl boyunca hiçbir şey konuşmaya çalışmadan sadece dinleme yapıyorlar. Sonunda otomatik ingilizce konuşma gerçekleşiyor.

   Şimdi bu öğrencilerin ingilizce seviyesi neydi, tam bilemiyorum. Ancak sıfırdan başlayanlar için ingilizce eğitimi nasıl olmalı diye sorarsan, önce temel seviye gramer ve kelime bilgisini aldıktan sonra bol bol ingilizce dinleme yapılmasını tavsiye ederim. Sadece dinleme çalışması değil belki ama, çalışma zamanının en az %60’ını dinlemeye ayırmak çok faydalı olacaktır. Kalan çalışma zamanında okuma çalışmaları da mutlaka yapılmalıdır.

   Sıfırdan başlayanlar için kolay İngilizce eğitim seti olan Rahat İngilizceyi tavsiye ediyorum.

 6. vocal diyor ki:

  Sayın admin bu siteyi gördüğüme çok sevindim. Ben 40 yaşında bir yetişkine ingilizce öğreteceğim. Temeli hiç yok (ingilizce öğretmeniyim) şimdiye kadar çocuklarla çalıştığım için yetişkinlerde deneyimim yok. Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler..

  • admin diyor ki:

   Merhaba vocal, temel ingilizcesi olmayan, ingilizce öğrenmeye yeni başlayan yetişkinler için de yine Effortless English kurallarını uygulamanızı tavsiye ederim. Elbette 2. kural yeni başlayanlar için bir istisnadır. Yani ingilizce öğrenmeye yeni başlayanların önce temel gramer bilgisini geliştirmeleri, bunun için de bazı temel gramer kurallarını çalışmaları gerekir. Bu konuda size bu kuralları uygulayan tek Türkçe destekli kaynak olan Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ederim.

   Effortless English Kurallarını kısaca hatırlayacak olursak:
   Birinci kuralımıza göre, tek kelimeleri ezberlemeye çalışmak yerine, phrase dediğimiz kelime gruplarını öğrenmek 2-3 kat daha hızlı ve etkili bir yöntemdir.
   İkinci kuralımıza göre, gramer kurallarını eksiksiz ve çok iyi ezberlemek yerine, her gramer kuralını bol alıştırma ve pratikle özümseyerek gitmek en uygunudur.
   Üçüncü kuralımıza göre, ingilizce çalışma aktivitelerimizin büyük bölümünü ingilizce dinlemeye ayırmak gerekir. Anlaşılabilir ve ilginizi çeken şeyler dinlemek.
   Dördüncü kuralımıza göre, Bir konuyu iyice pekiştirmeden bir sonraki konuya geçmemeli, yavaş ve bol tekrarlı çalışmalıyız. Kelimelerin ve gramer kurallarının anlamını bilmek yetmez. Onları otomatik olarak kullanabilmek için sürekli aynı şeyleri tekrarlamak gerekir.
   Beşinci kuralımız, Point Of View derslerini kullanmaktır. İngilizce grameri kurallarını çalışmadan doğru ve otomatik gramer öğrenmenin en iyi yoludur.
   Altıncı kuralımız, Gerçek ingilizce öğenmektir. Okullarda ve kurslardaki ders kitaplarının CD ve kasetleri yerine günlük hayatta kullanılan ingilizceyi öğrenin.
   Yedinci kuralımız otomatik ingilizce konuşma yeteneği kazandıran en önemli çalışmamızdır. Piyasada Callan Metodu olarak bilinen tekniğin Effortless English sistemindeki uygulamasıdır. Mini story derslerinde hocanın sorduğu çok kolay sorulara yüksek sesle cevaplar vermemiz istenir. Böylece otomatik ve akıcı ingilizce konuşma becerisi kazanılmış olur.

 7. Serhat diyor ki:

  Mini hikayelerde bazı anlamadığımız kelimeleri sözlükten bakmalımıyız yoksa sadece dinlemelimiyiz.

  • admin diyor ki:

   @Serhat. Karşınıza çıkan yeni kelimelerin anlamlarını sözlük yardımıyla bulup öğrenebilirsiniz.

   Ancak Effortless English birinci kuralında olduğu gibi kelimeyi tek başına değil de, kelime grubu olarak not edip çalışmanızda fayda vardır. Yani “hate” kelimesini tek başına almak yerine, “he hates ice cream” gibi kelime grubunu almak daha faydalıdır. Ayrıntılı bilgi için birinci kuralımızın videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum.

 8. ALPAY diyor ki:

  valla çok çabaladım ama zor bi dil halen uraşıyom bakalım napcaz:D

 9. sila diyor ki:

  merhaba ben 5 yildir ingilterede yasiyorum surekli mutfakta calistim turk restaurantinda o sebeple insanlarla iletisim icinde olamadim ingilizce hala elemantary duzeyinde konusamiyorum okuyamiyorum anlamiyorum 30 yasindayim, iskocyaya tasindim simdi hindistanli bir ailede calismaya basladim cocuk bakicisi olarak, ipad aldim internetim de var, dogrusu yol gosteren de olmadi. lutfen 1 yil icinde ingilizce konusma ve anlama yazmayi ilerletirsem ulkeme donup calisacagim ingilizce ogrenmeden donmek istemiyorum 5 yil kaybettim burda.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sıla, Sitemizde Effortless English Sitemini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. Sağ taraftaki menuden Effortless English yazılarını ve kurallarını dikkatlice okumanı tavsiye ediyorum. Effortless English kurucusu ve öğretmeni A.J. Hoge’un bu kurallarını anlatan videolarını bir kaç kez izlemeni öneriyorum. Effortless English metodu, ingilizce konuşmayı geliştiren harika bir programdır.

   Effortless English programındaki mini story mp3 derslerinde A.J. Hoge’un sorduğu basit soralara yüksek sesle cevaplar vererek ingilizce konuşma refleksini otomatikleştirebilirsiniz. Mini Story mp3 dersini tekrar tekrar dinlemek çok faydalı olacaktır. Dersleri nasıl çalışacağınızı ingilizce çalışma rehberimizde bulabilirsiniz. Effortless English dersleriyle günde iki saat ve hergün çalışarak 6 ayda akıcı ingilizce konuşacaksınız.

 10. Makaleler diyor ki:

  İlginç bir yöntem en kısa zamanda şu dili tam anlamıyla öğrenirim inş.

 11. Cem diyor ki:

  Öncelikle merhabalar.
  Yazınızı ilk başta okuduğumda gayet mantıklı bulmuştum.Taki yorumlarda insanların sordukları sorulara dolaylı yoldan farklı konulara çektiğiniz vakte kadar. :) ”Hem1984 de, Bankog’daki AUA dil merkezi, Tai okullarında aynen bunu yapmaya başladı”. Hem bu olayı tastikliyorsunuz hemde orta derece ingilizce istiyorsunuz.Orta derecede ingilizce öğrenmemiz için gramer bilgisi gerekiyor.Siz tam aksini söyleyerek ‘Dinleyerek öğrenince gramer doğal öğreniliyor.’ diyorsunuz.O zaman orta seviye ingilizce neden bekliyorsunuz insanlardan? Zaten orta derecede ingilizce bilen bir insanın sizden yardım almasına hiç gerek yok…Kendisi her gun bir yabancıfilm izlese ingilizce alt yazı ingilizce dil ile zaten en fazla 1-2 ayda herşeyi anlar.Söyledikleriniz ile uygulamanız arasında dağlar kadar çelişki var. :)

  • admin diyor ki:

   Merhaba Cem Bey, sitemizde, adından da anlaşılacağı gibi daha çok Effortless English programını anlatmaya çalışıyoruz. 7 kural çerçevesinde hazırlanmış Effortless English mp3 dersleri, uzunca bir süre ingilizce eğitimi aldığı halde, akıcı ingilizce konuşamayan yetişkinlerin ingilizce konuşmalarını geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. O yüzden en az orta seviye ingilizce bilgisine sahip olmayanlar için uygun değildir diyoruz.

   Yukarıda yayınladığımız makalede anlatılan deneyde, yaklaşık bir yıllık zaman boyunca yoğun bir dinleme sürecine tabi tutulan deneklerden bahsediliyor. Deneyin yapıldığı ortamı ve şartlarını düşünürsek, bunun Effortless English derslerini dinleyerek sıfırdan ingilizce öğrenmekle aynı şey olmadığını anlayabiliriz. Bu makaleyi çocukların, bir iletişim aracı olarak, ana dillerini konuşmayı öğrenirken kullandıkları tekniği (dinleyerek öğrenme) göstermek için yayınladık. Takdir edersiniz ki çocuklar, gramer kuralları çalışmadan, kelime listeleri ezberlemeden, ders kitapları okumadan; yani gözleriyle değil kulaklarıyla öğrenirler.

   “Dinleyerek öğrenince gramer doğal öğreniliyor” ifadesiyle anlatmaya çalıştığımız gramer kuralları değildir. Konuşma sırasında Grameri doğru kullanmayı öğrenmekten bahsediyoruz. 6-7 yaşındaki çocuklar, gramer kurallarını hiç görmedikleri halde konuşurken (tarzanca boyutunda) gramer yanlışı yapmazlar.

   Filmlerle ingilizce öğrenmenin çok faydalı olduğundan ve bunu nasıl yapabileceğimizden şuradaki yazımızda bahsetmiştik. Ancak bu teknik, iyi ingilizce konuşmak için faydalı olsa da yeterli değildir. Effortless English kurallarını dikkatle okursanız, farklı birkaç tekniğin birlikte kullanılarak ingilizce konuşmayı geliştirmede ne kadar etkili olduğunu görebililirsiniz. Özellikle 7. Kuralda bahsedilen dinle ve cevapla tekniği (piyasada callan metodu olarak da bilinip kullanılıyor) ingilizce konuşma refleksi geliştiren çok güçlü bir tekniktir. Effortless English mini story derslerinde bu teknik kullanılmaktadır.

   Yazdığınız yorumda açıklanması gereken birkaç nokta olduğundan yorumu bu kadar uzattık. Şimdiye kadar yazdığım en uzun yorum oldu galiba :) umarım bazı konuları aydınlatabilmişimdir.

 12. selenay diyor ki:

  ben öğrenciyim. zaten okulda ingilizce öğreniyoruz fakat temelimin de iyi olması lazım. acaba lise öğrencileri için de faydalı olur mu teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Merhaba Selenay, sitemizde anlattığımız teknikler lise öğrencileri için de faydalıdır. Ayrıca İngilizce konusunda, sadece okulda öğrendiklerinizle yetinmeyip, İngilizceyi bir hobby haline getirip günlük hayatınızda da öğrenirseniz çok daha hızlı ve kolay ingilizce öğrenirsiniz.

 13. abdullah diyor ki:

  sitenizdeki butun aciklamalari okudum ve 4 ila 5 saatlik isvecce konusma mp3 olarak telefonuma yukledim hergun kesintisiz olarak dinliyyorum yani gunde 5 saat kesintisiz olarak dinliyorum …nezaman farkina varirim dinlemnin faydasinin..teseku ederim

 14. ecrin diyor ki:

  Merhaba ben Ecrin
  15 yaşındayım ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum.Siz sadece dinleyin demişsiniz.Ama neyi dinleyeceğimizi anlamadım.Yani yabancı konuşanları mı?Neyi?

 15. Dilan diyor ki:

  merhaba.Sitenizi Gördüm ve çok heyecanlandım…Ben İngilizce için inanılmaz merklıyım.Günlük Hyatımda kendi kendime konuşuyor ingilizce şarkılar dinliyorum ve bundan zevk alıyorum.Ama ingilizce kanalları izlediğimde bildiğim kelimeleri bile anlamıyorum.Ayrıca mp3 için indiremedim ve indirebileceğim başka siteler bilmiyorum.Temelim var ma o kadar da sağlam değil lütfen yardımcı olun.. :)

  • admin diyor ki:

   Merhaba Dilan, size bol bol ingilizce dinlemenizi tavsiye ediyorum. Nasıl İngilizce dinlemeniz gerektiğini Mükemmel İngilizcenin anahtarı başlıklı yazımızda belirtmiştik.

   Sitemizde birkaç İngilizce dinleme dersi paylaşmıştık. Bunları Download sayfamızdan ücretsiz olarak indirip dinleyebilirsiniz.

 16. gökhan diyor ki:

  bir yorumlara baktım ki soyle bi cıkarımda bulunmak istiyorum aslında bende bu siteyi okumadan once admin gibi düşünüyordum …ing. öğrenirken çocuk gibi olmak gerekir önce dinlemeli ama sessiz dinleme değil tabi dinlediğiniz şeyleri anlamaya çalışarak dinleme … çocuklar gibi sorular sorarak dinleme. çocukların rehberleri anne yada babalarıysa yetişkinlerinde öğretmenleri yada sözlüklerdir. yani çocukların sözlüğü anne yetişkinlerin ise kaynaklarıdır diye düşünüyorum.

 17. gökhan diyor ki:

  admine şunu sormak istiyorum ..şuan üniversite okuyorum ama hazırlık okumadım. ingilizceyi kursa gıderek halletmeyi duşunuyorum .. ne yapmalıyım .. ı want to guıde please….

  • admin diyor ki:

   Merhaba Gökhan, temel ingilizce seviyeninizi geliştirmek için herhangi bir İngilizce kursunun başlangıç seviyesine katılabilirsiniz. Orta seviye İngilizce biliyorum yani İngilizce anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsanız Callan Metodu (soru cevap tekniği) kullanan kurslara katılmanızı ya da Effortless English dersleriyle kendi kendinize çalışmanızı öneriyorum.

 18. esra diyor ki:

  önce temel seviye gramer ve kelime bilgisini aldıktan sonra bol bol ingilizce dinleme yapılmasını tavsiye ederim demıssınız ve çalışma zamanının en az %60′ını dinlemeye ayırmak çok faydalı olacagını soylemıssınız ama pekı bu %40 lık kısımda tam olarak nasıl gramer ve kelıme bılgısını almalıyım bunun ıcınde ezber yapmm gerekmezmı ? sızın soyledıgınız ezber yapmadn ogrenmek pekı bunun ıcın benin ne yapmam gerekir?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Esra, İngilizce çalışma zamanınızın çoğunu dinlemeye ayırdıktan sonra, geri kalan zamanınızda kolay İngilizce okuma parçaları ve hikayeler okuyabilirsiniz. Ezberlemeden İngilizce kelime öğrenmek için, tekrarlı İngilizce çalışmalısınız. Effortless English 4. kuralında anlatıldığı gibi bir konuyu iyice özümseyene kadar tekrar edin. Daha sonra diğer konulara geçin.

   Effortless English 7 kuralında anlatılan soru cevap tekniğini de kullanabilirseniz çok faydalı olur. Bu teknikle, hem yeni İngilizce kelimeleri otomatik olarak kullanmayı öğrenirsiniz. Hem de otomatik olarak İngilizce konuşma refleksi kazanırsınız.

 19. murat diyor ki:

  ya gecin su sacmaliklari ilk once grammer bilmek sorundasiniz cok olmasa bile ozne ne yuklem ne nasil siralanir sonra kelime bilgisi onemli ki zaten ogrenmek istiyen icin bu gibi durumlar zor olmamali sona dinleme okuma yazma yapilmali

  • admin diyor ki:

   Murat bey, senin saçmalıklar dediğin şey dünyaca ünlü dil bilimcilerin (linguist) yapmış oldukları bilimsel araştırmalardır. Yukarıdaki yorumlarımızı da okursan, yeni başlayanların temel gramer bilgilerini öğrenmeleri gerektiğini bir kaç kere söylediğimizi görebilirsin. Ancak temel gramer bilgisine sahip insanların İngilizce konuşmayı öğrenmek için daha çok gramer, daha çok test ve daha çok ders kitabı okumalarının yanlış olduğunu, bunun yerine İngilizce dinleme çalışmalarına ağırlık vermeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.

   İngilizce gramer kurallarını sular seller gibi ezbere bilen, İngilizce kelime bilgisi çok iyi olan, sınavlardan tam not alan arkadaşların akıcı İngilizce konuşamamalarının sebeplerini anlatmaya çalışıyoruz. Yazdığın yorumda Türkçe gramer kurallarını katletmişsin. Bir de gramer bilmenin gerekliliğinden bahsediyorsun!?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>