İngilizce Konuşurken Utanmak ve Gerilmek

Merhaba ben Effortless English yöneticisi AJ Hoge. Bu dersimizde öğrencilerimizin sorduğu bir soruyu cevaplamaya çalışacağım. Bir öğrencim soruyor; neden İngilizce konuşma konusunda bu kadar utanıyorum ve gerginlik yaşıyorum? Aslında bunun pek çok sebebi olabilir ve bu çok yaygın bir sorundur.

Size yöneltilen bir İngilizce soru karşısında veya İngilizce konuşmaya teşebbüs ettiğinizde hissettiğiniz utanma, sıkılma ve gerginlik durumunun en yaygın nedenlerini şimdi sizlere açıklayacağım.

Bu durum genellikle okullardaki İngilizce öğrenme yöntemlerinden kaynaklanıyor. Okullardaki sorun şu, sizi hata yapma konusunda korkutuyorlar. Mesela siz bir ödev veriyorlar. Bu ödevde bir yanlışınızı yakaladıklarında hemen eksi puanı yapıştırıyorlar ve siz, bu durumu bilinçaltınızda bir korku haline getiriyorsunuz. Bunun kötü bir şey olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Ayrıca bazı öğretmenler, bütün sınıfın içinde size bir soru sorduğunda, siz soruyu cevaplarken bir hata yapsanız, hemen size hayır öyle değil yanlış yapıyorsun diye sizi düzeltirler. Bütün sınıfın önünde bunu yaşamak sizi şok eder, gerilip utanırsınız.

Bununla birlikte okullardaki İngilizce öğrenme yöntemleri, sıkıcı ve stres doludur. Zaman içerisinde bu yöntemle İngilizce öğrenmeye çalışırsınız günlerce, aylarca ve muhtemelen yıllarca bu sıkıcı, stresli ve gergin durumları yaşadığınızda bu olumsuz duyguları İngilizce ile özdeşleştirirsiniz.

Böylece, yıllar sonra bile, İngilizceyi kullanmaya çalıştığınızda aynı olumsuz duygular hemen karşınıza çıkıverir. Bu gerçekten çok yaygın bir problemdir. O zaman bir sonraki soru, bu duyguları nasıl değiştirebilirim olacaktır. Bu duygular pek çok soruna sebep olur. İngilizce konuşmanızı çok fazla zarar verir.

Neyse ki Effortless English sisteminde biz size bu utangaçlık ve gerginlikten tam olarak nasıl kurtulacağınızı öğretiyoruz. Bu duygulardan kurtulmanın bir yolu olarak size güçlü ve yüksek bir ses tonuyla konuşmayı, sorulara cevaplar vermeyi öğretiyoruz. Ve ayrıca fiziksel olarak vücudunuzu kullanmayı da öğretiyoruz. Güçlü ve kararlı bir şekilde İngilizce pratik yapmış oluyorsunuz.

İngilizce pratik yaptığınız zaman, Effortless English mini story derslerinden birini dinlediğinizi hayal edecek olursanız, size bir soru soruyoruz ve bu soruyu cevaplamanızı istiyoruz. Diyelim ki soruya evet diye cevap veriyorsunuz. İşte biz sorulara güçlü ve karalı cevaplar vermeniz için sizi eğitiyoruz. Güçlü bir ses tonu ve sağlam bir duruşla cevap vermeyi öğreniyorsunuz.

Bunu neden yapıyoruz, bu işin püf noktası, sebebi nedir? Bunun sebebi, sizin utangaçlık alışkanlığınızı kırmaktır. Gerginlik ve stresten kurtulmanızı sağlamaktır. Bir kelime bile olsa, İngilizce sorulara cevap verirken güçlü bir beden ve kararlı bir ses tonu kullandığınızda, beyninizi eğitmiş olursunuz. Duygularınızı ve hislerinizi İngilizceyi duyduğunuzda ve onu kullanırken güçlü ve kararlı olmak için eğitmiş olursunuz.

Evet, bu biraz zaman alacaktır. İlk denemenizde bunu yapamayabilirsiniz ve her şeyi tamamen değiştiremezsiniz. Ama tekrar tekrar güçlü bir duruş ve kararlı bir ses tonuyla İngilizce pratik yaptığınız zaman, İngilizceyi duyduğunuzda ve onu kullanırken güçlü olma konusunda kendinizi eğitirsiniz.

Bugünkü öğrenci sorumuzu ve bizim cevabımızı açıklamaya gayret ettik. Ücretsiz mail aboneliğimize katılmak ve daha fazla bilgi almak için effortlessenglishclub.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English Videoları:

Effortless English ile İngilizce Konuşun

Gerçek Konuşma İngilizcesi Öğrenin

Power English Seti

Kural 01 Kelime Ezberlemeyin

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir