Günlük Konuşma İngilizcesi İçin Gramer Neden İşe Yaramaz LRE 02

Uzun süredir İngilizce öğreniyorum ama hala İngilizce filmleri anlamıyorum diyorsanız bu yazımda paylaşacağım önerilere dikkat etmenizde fayda var. Filmlerde ve gerçek yaşamda kullanılan, sokak İngilizcesi diye de ifade edilen günlük konuşma İngilizcesi, ders kitaplarındaki içeriklerden çok farklıdır. Günlük konuşma İngilizcesinde pek çok deyim, slang ve phrase yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle gramer ve ders kitaplarından öğrendiğiniz İngilizce ile gerçek İngilizce konuşmaları anlayamazsınız.

Sizlere daha önce Learn Real English günlük konuşma İngilizcesi eğitim setinden bahsetmiştim. Bu set içerisindeki derslerde bolca slang, deyimler ve phrase dediğimiz grup İngilizce kelimeler kullanılarak hazırlanmış dersler vardır.

Ayrıca bu İngilizce kelimeler ve anlamlarını otomatik olarak anlayıp kullanabilmeniz için kaydedilmiş, soru cevap tekniği ile İngilizce konuşma pratiği de yapabileceğiniz mini hikaye dersleri de set içerisindeki her bölümün en önemli dersidir. Bu sistemin birinci kuralı için videoyu izleyip mp3 formatındaki İngilizce dinleme dersini indirmek için şu yazımızı inceleyebilirsiniz: İngilizce kelimler ezberleme yöntemi.

Bu yazımızda da Learn Real English günlük konuşma İngilizcesi eğitim setinin ikinci prensibine ait videosunu izleyebilir, mp3 formatında İngilizce dinleme dersini bilgisayarınıza indirip tekrarlı olarak dinleyebilirsiniz. Ders içerği hakkında Türkçe açıklamalarımızı da videonun altında takip edebilirsiniz.

Kural 2: Gramer Çalışmayın

Ayrıntılı Bilgi İçin Burayı Tıkayın!

bedava-ingilizce-dersleri-indir

Bu derse ait ücretsiz mp3 dinleme dosyasını indirmek için tıklayın!

Bu kural çoğu insana şaşırtıcı gelebilir. Çünkü eğitim hayatınız boyunca size İngilizce gramer çalışmanız söylenmiştir. Şimdi şöyle bir düşünün bakalım gramer çalışmak işe yaradı mı? Yani gramer çalışarak İngilizce konuşabildiniz mi? Veya İngilizce filmleri anlayabiliyor musunuz?

Başlangıç seviyesi için söylemiyorum ama orta ve ileri seviye arkadaşlara gittikleri kurslarda halen gramer çalışmaları söyleniyor. Buna rağmen etrafımızda birçok “anlıyorum ama konuşamıyorum” diyen insanlar var. Üstelik yeterince gramer çalışmadıkları için konuşamadıklarını düşünüyorlar. Bu durumun sorumlusu hatalı eğitim sistemimizdir.

Gramer çalışmak neden işe yaramaz?

İngilizce gramer kuralları beynimizi cümle yapıları hakkında düşünmeye zorlar. Yazma konusunda sıkıntı yok. Oturup düşünebilir cümlelerinizi planlayabilirsiniz. Ancak konuşma için aynı durum söz konusu olmaz. Kendinizi Türkçe konuşurken gözlemleyin. Konuşurken Türkçe dil bilgisi kurallarını düşünüyor musunuz? Cümlenin yapısını, zamanları, fiilleri veya diğer gramer detaylarını düşündükten sonra mı cümleleri söylüyorsunuz? Cevap elbette hayır…

İngilizce gramer ve konuşma becerisiAna dili İngilizce olanlar nasıl akıcı İngilizce konuşuyorlar? Henüz çocukken öğrendikleri konuşma için gramer kurallarını öğrendiklerini hiç sanmıyorum. Ancak okula başladıklarında gramer çalışmaya başlıyorlar, bu da yazmak için gereklidir. Demek ki gramer kurallarına odaklanmak İngilizce konuşmayı geliştirmiyor, tam tersine geciktiriyor diyebiliriz.

Öyleyse İngilizce konuşurken doğru grameri nasıl kullanacağız diye sorabilirsiniz. Bu konuda 5. Kuralı anlatırken özel bir teknikten bahsedeceğim ama şimdilik şunu söyleyebilirim. Defalarca ve tekrarlı olarak doğru cümleleri duya duya doğru grameri kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bu da bol tekrarlı dinleme çalışmaları yaparak gerçekleşebilir.

Ana dili öğrenmekle, ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenmek farklıdır. Bu yüzden başlangıç seviyesinde çok abartıya kaçmamak kaydıyla gramer öğrenmek gerekir. Ancak orta ve ileri seviye için İngilizce konuşmayı geliştirmek söz konusu olduğunda, gramere kurallarını çalışmak işe yaramaz.

Günlük konuşma İngilizcesi öğrenmek ve akıcı konuşma becerisi kazanmak için bol tekrarlı İngilizce dinlemek gerekir. Bunun için podcastler, youtube videoları, İngilizce filmler ne bulursanız bol bol dinleyin. Learn Real English günlük konuşma İngilizcesi eğitim setindeki dersleri dinleyerek de anlama ve konuşma becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bu setin içinde mini hikaye soru cevap tekniği kullanılır. Bu teknik sayesinde, dinlediğiniz hikayeyle ilgili basit sorulara cevaplar vererek İngilizce konuşma refleksi kazanabilirsiniz.

Başlangıç ve Orta Seviye İçin İngilizce Pratik Dersleri

Yukarıda bahsettiğimiz Learn Real English setinin anlatım dili İngilizce olup Türkçe destekli değildir. Yani bu setten faydalanmanız için dinlediğiniz günlük İngilizce konuşmaları en az yüzde seksen oranında anlayabilmeniz gerekiyor. Bir başka deyişle en az orta ve ileri seviyede olmanız ve mesela yukarıdaki videoyu izlediğinizde duyduklarınızın çoğunu anlamış olmanız lazım.

İngilizce seviyeniz başlangıç ve orta seviye civarındaysa, Rahat İngilizce eğitim seti mini hikaye dinle ve cevapla dersleriyle İngilizce konuşma refleksi kazanabilirsiniz. Rahat İngilizce setindeki dersler seviye olarak başlangıç düzeyinde ve Türkçe destekli olduğundan yeni başlayanlar için de çok uygundur.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden şu yazımızdan; ücretsiz İngilizce derslerini indirin ve en az 3-4 gün boyunca mini hikaye soru cevap sistemini tekrarlı olarak uygulayın.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir