Effortless English Hikayelerle İngilizce Öğrenmek

Effortless English soru cevap hikayeleriyle İngilizce dersleri, bilindik İngilizce eğitiminden çok farklıdır. Bu İngilizce dersleri, bir çok bilimsel araştırmalardan faydalanılarak oluşturulmuş çok özel ve güçlü derslerdir. Bu sistemde kulalnılan hikayeler de normal hikayeler değil; garip, tuhaf, abarlılı ve komik hikayelerdir.

Effortless English sisteminde neden bu tür hikayeler kullanıldığını, sistemin kurucusu AJ Hoge’un bir videosu ile açıklamaya çalışacağım. Aşağıdaki videonun hemen altında dersin Türkçe tercümesini bulabilirsiniz.

Selam, ben Effortless English yöneticisi AJ Hoge. Bugünkü öğrenci sorusunu cevaplama zamanı geldi. Bu soruyu üyelerimizden birinden geliyor. Sorumuz şöyle; A.J. neden İngilizce öğretirken sürekli böyle çılgın, garip, acayip hikayeler anlatıyorsun?

Evet bu doğru. Effortless English sisteminin en önemli parçalarından biri kısa hikaye ve point of view hikayeleri adını verdiğimiz hikaye derslerimizdir. Bu derslerde biz acayip ve tuhaf hikayeler kullanıyoruz. Bu hikaye derslerinde; maymunlar, köpekler, konuşan fareler ve hep böyle çılgın şeyler, ünlüler kullanıyoruz. Hep bu tarz tuhaf, abartılı ve komik durumlar var. Peki ama neden?

Bunu neden yapıyoruz? Sadece komiklik yapmak ve eğlenmek için mi? Aslında hayır. Bunu yapmak için aslında çok güçlü sebeplerimiz var. Bu abartılı ve acayip hikayelerin birinci sebebi, tuhaf hikayeleri hatırlamanın, normal hikayelere göre daha kolay olmasıdır. Beyniniz için farklı ve tuhaf olan bir şeyin, otomatik olarak hatırlanması daha kolaydır.

Eğer bir şey normal ve sıradansa, beyniniz genellikle onu önemsemez veya daha kolay unutur. Ama bir şey çok garip ve tuhafsa beyniniz onu daha kolay hatırlar, ona dikkat eder ve ona odaklanır.

Yani bu tuhaf durumları ve acayip karakterleri, size İngilizce gramer ve İngilizce kelimeleri öğretmek için kullanıyoruz. Böylece İngilizce kelimeleri ve grameri daha iyi hatırlıyorsunuz. Çünkü dinlediğiniz bütün hikaye garip ve acayiptir. Cümleleri daha iyi hatırlıyorsunuz. Çünkü normal değiller. Normal olsalardı unutmanız daha kolay olacaktır.

ingilizce-dersleri-soru-cevap-hikayeleriBu tuhaf, çılgın ve garip hikayeleri anlatmamızın diğer bir nedeni, daha derinden yani tekrarlı öğrenebilmenizdir. Bu hikayelerde size bir sürü sorular soruyorum. Bu sorularda temel cümleleri farklı şekillerde sürekli tekrarlıyorum. Mesela şöyle söylüyorum, bir kız vardı. Sonra diyorum ki, bir kız mı vardı? Bir kız mı vardı, yoksa bir çocuk mu vardı? Veya şöyle bir soru, bir çocuk mu vardı? Hayır bir çocuk değil, bir kız vardı.

Bu tür soruları tekrar tekrar size soruyorum. Biraz önceki örnekte size was there ile there was kelimelerini derinlemesine öğretmiş oluyorum. Ama bunları öğrenirken sizin çok fazla çaba sarf etmenize gerek yoktur. Bunu yaparken size teknikle ilgili açıklama yapmıyorum. Sadece hikayeyi ve hikayenin içinde geçen soruları tekrar tekrar dinliyorsunuz. Bu sistemde gramer kurallarını çalışmadan İngilizce gramer öğreniyorsunuz. İngilizce gramer kitaplarını talim etmek yok.

Elbette bu verdiğimiz örnek çok basit bir örnektir. Ama derslerimizde daha zor gramer kalıplarını ve İngilizce kelimeleri öğretmek için kullandığımız teknikle aynıdır. Sonuçta derinden öğrenmek ve öğrendiğiniz şeyleri özümsemek için tekrarlı çalışmak gerekir. Bu abartılı, komik ve tuhaf hikayelerdeki durumlar da İngilizce gramerin kullanımını ve kelimeleri daha kolay hatırlarsınız.

Bu unsurların birleşimi bizim hikayelerle İngilizce derslerimizi çok güçlü hale getirir. Bu tarz İngilizce derslerini seveceğinizden eminim. Effortless English sistemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için effortlessenglishclub sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz email abonelik sistemimize kaydınızı bırakabilirsiniz.

Effortless English İngilizce Setini İndirmek İçin Tıklayın!

Effortless English Video Dersleri

Effortless English sisteminin 7 kuralını videolarını, Türkçe açıklamalarıyla birlikte sitemizde bulabilirsiniz. Özellikle yukarıda bahsedilen tekrarlı öğrenmeyle ilgili Effortless English 4. Kuralını ve otomatik İngilizce konuşma yeteneği kazandıran soru cevap tekniğiyle ilgili Effortless English 7. Kuralını incelemenizi tavsiye ediyorum. Bu iki kural, İngilizce konuşmak için uygulamanız gereken en önemli kurallardandır.

Bu arada son olarak bir hatırlatma yapalım. Effortless English eğitim setinin anlatım dili İngilizcedir. Yani bu set Türkçe destekli olmayıp, yeni başlayanlar için uygun değildir. Effortless English setlerini, orta ve ileri seviye bilgiye sahip olup, okuduğu ve dinlediği günlük İngilizceyi anlayabilen ama istediği gibi akıcı İngilizce konuşamayanlar için öneriyoruz.

Sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için Rahat İngilizce eğitim setini tavsiye ediyoruz. Bu set Türkçe destekli olup, Effortless English setlerindeki kullanılan sistemle, soru cevap hikayelerini dinleyerek İngilizce öğretiyor.

Rahat İngilizce eğitim seti

Paylaşmak Güzeldir:
5 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir