Learn Phrases Lesson Part 1 İngilizce Kelime Öğren

Hatırlayacağınız gibi, sizlere Effortless English Kurallarından birinci kuralımızı açıklarken, tek tek kelimeleri değil, İngilizce kelime gruplarını öğrenin demiştik. Beynimiz, yeni bilgiler öğrenirken küçük parçacıklar yerine daha önce kaydedilmiş bilgilerle ilişkilendirebileceği grupları daha çok sever, daha çabuk öğrenir ve daha uzun zaman hatırlayabilir.

Bugünkü yazımızda sizlere bunu nasıl yapacağımızı daha iyi anlamak için birkaç pratik yapacağız. Bunun için de işin uzmanından faydalanacağız. Evet aşağıda Effortless English kurucusu ve yöneticisi A.J Hoge’un bu konu hakkında hazırlamış olduğu Youtube videosunu izleyebilirsiniz.

İngilizce öğrenmeye yeni başlamış arkadaşlara yardımcı olmak için aşağıdaki videonun altında dersin tercümesini bulabilirsiniz. Ancak dersin tercümesini okumadan önce videomuzu birkaç kez izlemenizi tavsiye ediyorum. Eğer gerekirse tercümeyi okuyup videomuzu birkaç keç daha izleyin. İyi dersler..

Videonun Türkçe Tercümesi:

Merhaba, Ben Effortless English yöneticisi A.J Hoge. Evet Şimdi, birinci kuralımızı biliyorsunuz. Hadi birinci kuralımızı kullanalım ve biraz İngilizce kelime grubu öğrenelim. Şimdi biraz pratik yaparak birinci kuralım ızı (tek tek kelimeleri öğrenmeyin, kelime gruplarını öğrenin) daha iyi anlayacaksınız. Ve bugün size bazı yeni kelime gruplarını öğreteceğim. Bu kelime gruplarının bazılarını belki bilmiyorsunuz, ben bunları anlamanıza yardım edeceğim.

İlk kelime grubumuz “need some space”. Örneğin I need some space. Bunun anlamı nedir? Anlamı, yalnız kalmaya ihtiyacım var veya diğer insanlardan biraz uzak durmaya ihtiyacım var. Belki yorgunum ya da belki çok yoğunum ya da pek çok nedenle, ama birine şöyle söyleyebilirim: bilirsin, şu an yalnız kalmaya ihtiyacım var. Beni yalnız bırak ya da yalnız kalmak istiyorum.

İkinci phrase (İngilizce kelime grubu) : “into my career”. Career iş anlamına geliyor. Örneğin şöyle söyleyebilirim: şu an gerçekten işime yoğunlaşmış durumdayım. “to be into someting”, gerçekten bir şeyi çok sevmek ya da bir şeye çok yoğun bir şekilde odaklanmak anlamına gelir. Sizin için çok çok önemli olan bir şey için böyle söyleyebilirsiniz. Mesela müzik: “I am really into music” gerçekten müziği çok seviyorum…

Bir sonraki phrase sadece tek kelime. Bazen bir kelime de olabilir, sorun değil. Ama biz onu bir phrase olarak hatırlamak istiyoruz. Kelimemiz “nonverbal”. Verbal, konuşma ve kelimelerle ilgili anlamına geliyor. Yani Nonverbal kelimesi de söz yok, sözsüz anlamına geliyor. Biz genelde phrase’imizi nonverbal communication olarak kullanıyoruz. Nonverbal communication nedir? Sözsüz iletişim yani (body language) beden dili…

Sıradaki sözcüğümüz: “Tone”. Anlamı: voice quality (ses niteliği, tonlaması) yüksek, alçak yada volümlü. Sesimizle bunları gösterebiliriz: bu ince ses tonudur, bu da kalın ses tonudur. Yani sesimizin niteliği, çeşidini gösteriyoruz…

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir