İngilizce Öğrenmek Zor Değil, Motivasyonu Düşürmeyin

Başlığımızı okuduktan sonra “Nasıl zor değil?” tepkisini vermiş olabilirsiniz. İkinci bir dil öğrenmenin belki en zor hale getirildiği ülkelerden başında ülkemiz gelir. Bunun sebebi öğretmenlerin İngilizce kitaplarına bağlı kalarak sürekli gramer ve kelime ezberi gibi işin analitik kısmına doğrudan girmesidir.

Bize kimse bu İngilizcenin ne işi yaradığını ve neden öğrenmek zorunda olduğumuzu söylemedi. Biz de hep okuduğumuz sınıfta karşımıza çıkan İngilizce dersini geçecek kadar İngilizceyi öğrendik. Her sene karşımıza çıkmasına rağmen adam akıllı öğrenemediğimiz bu dil, hayatımızın bir yerinde bize sorulmaya başladığında onun asla elde edilmez olduğuna biz çoktan inanmıştık. Bu inançla hedeflerimizin önünde büyük engel olarak İngilizceyi görmeye başladık. Öz geçmişimize İngilizce biliyoruz yazarken, aslında bilmediğimiz gerçeği bizi her zaman hayattan yıldıran bir durum oldu.

Herkesin hikayesi

kolay-ingilizce-öğrenmekBu hikaye her Türk eğitim sisteminde okuyan kişinin kendisinden bir şey bulacağı hayat kesitini ifade ediyor. Yıllarca İngilizceyi elde edemeyip de, üniversite de veya üniversiteden sonra elde edebileceğini sanmak, buna inanmak elbette zor olabilir. Ama eğitim sisteminin üzerimizdeki yıldırıcı bu etkisini kırmak başarılı bir kariyer elde etmek için gereklidir. Eğer İngilizceyle olan bağın neden bu kadar soğuk ve arızalı olduğunu iyi tespit edersek, reçeteyi de o şekilde iyi hazırlamış ve uygulamış oluruz.

Ama hayatımıza bakmadan ve iyi bir analiz yapmadan “İngilizce zor, ben İngilizce öğrenemedim, bu saatten sonra da öğrenemem” diyorsak, yine insan psikolojisinden uzak ve balarının nasıl yakalanacağını öğretmemiş eğitim sisteminin çarklarından veya düşünce yapısından kendimizi asmış oluruz. Bugüne kadar İngilizce öğrenmeyişimizin sebebi, eğitim sisteminde ki ezberleyici sistem ve kişiye bir hedef ve inanç misyonu yükleyememiş olmasıdır. Bu sistemin vermiş olduğu kanaatlerden kurtulmanın ve İngilizceyi hedeflerinizin gerçekleşmesi için öğrenmenin zamanı geldiyse, geçmişi iyi düşünerek, gelecekte aynı hataların yapılmamasına dikkat etmelisiniz.

Ne yapmalıyız şimdi?

Yeniden doğmuş gibi İngilizceyi neden öğrenmek istediğinizi iyi bir şekilde yazmalısınız. Yazdıklarınızı düşünmeli ve üzerinde hayaller kurmalısınız. İngilizceyi öğrendiğinizde elinize geçecek olan imkanların ne olduğunu iyi düşünmelisiniz. Bu şekilde bir çalışma içerisine girdiğinizde, İngilizce öğrenmek için gerekli motivasyon ve inanca yeniden sahip olacaksınız. İngilizcenin zor olduğunu düşünmeyecek, tam tersine çalışması kolay, öğrenmesi mümkün, zaman ayrıldığında strese ve sıkıntıya mahal vermeyen bir psikolojik özgürlüğe kavuşacaksınız.

Psikolojik olarak kendinizi rahat hissettiğinizde, yani İngilizce öğrenme sırasında herhangi bir baskı, stres ve endişe yaşamadığınızda, daha çabuk öğrenebilirsiniz. İnsan bilinçaltını çok iyi bir şekilde kullanır. Olaylara tepkilerin verildiği mekanizma, bilinçaltında mükemmel bir şekilde gerçekleşir. İngilizce konusunda bilinçaltında saklı olan korkular ve başarısızlıklar, İngilizceyi öğrenmek için vakit ayırdığınızda vücuda stres ve edişe hormonu salgılar. Bu da öğrenme sürecini olumsuz etkiler. Beyin kimyası bozulduğundan, elde edilen bilgilerin kayıt altına alınması zorlaşır.

İşte bu psikolojik gerçeğin değişmesi için bilinçaltında kodlanan İngilizce karşıtlığının evvela düzelmesi gerekir. Bu ise İngilizceyi öğrenme maksatlarınızın hayaller vesilesiyle vücutta heyecan ve motivasyon yaratmasıyla mümkün olur. Bilinçaltında İngilizceyle barışılması ve yeni verilerin kayıt edilmesi, ancak bu şekilde gerçekleşir. İngilizceyi öğrenmek için yazdığınız nedenleri, hayal ederek motivasyonunuzu arttırmanız, bilinçaltının temizlenmesine neden olacaktır. İngilizce öğrenmek zor değil, bunu zorlaştıran hayat boyu yaşadığımız yanlış tecrübe ve birikimlerin bizi engellemesidir. Bunlarla savaşıldığında, ortada İngilizcenin öğrenilmemesi için sebep kalmayacaktır.

Alıntı: www.rahatingilizce.com

Bu makaleyi okuduktan sonra, hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için ihtiyacınız olan güçlü motivasyonu nasıl sağlayacağınızı öğrenmek için, Rahat İngilizce birinci prensibini şuradan oıkuyabilirsiniz: https://www.rahatingilizce.com/rahat-ingilizce-ucretsiz-e-mail-kursu/prensip-1-neden-ingilizce-ogrenmek-istiyorum

Şunları da okumak isteyebilirsiniz:

Kolay öğrenmek için Rahat İngilizce eğitim seti

Bedava İngilizce öğrenme kursu mp3 dersleri indir

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir