Neden İngilizce Konuşamıyoruz

Bu yazıyı, Effortless English (Zahmetsiz İngilizce) yazımıza yapılan bir yoruma cevap olarak yazmaya başladım. Ancak biraz uzun bir cevap olunca ayrı bir yazı olarak yayınlamaya karar verdim. (Yorumu okumak için burayı tıklayın) Ve işte cevabımız.

Merhaba Zeynep, kendi durumunla ilgili yazdıklarınız, sizlere tavsiye ettiğim teknikleri ve Effortless English derslerini daha detaylı olarak açıklama fırsatı vermiş oldu. O yüzden öncelikle yorumun için teşekkür ederim.

Bunca zamandır İngiltere’de yaşadığınız halde, istediğiniz düzeyde İngilizce konuşamamanızın sebebini aslında kendiniz de belirtmişsiniz. Orada kendinize, bir Türkçe yaşam alanı oluşturmuşsunuz. Bir iletişim aracı olarak İngilizceyi kullanmak zorunda kalmamışsınız.

Sizin gittiğiniz kursun kullandığı teknikten, yani Callan Metodundan sitemizde bahsetmiştim. Bence İngilizce konuşma becerisi kazanma bakımından çok güçlü bir tekniktir. Bu yazımda Effortless English sisteminin 7. Kuralının Callan metodunu (soru cevap tekniği) kullandığını anlatmıştım. Şimdi de anlattıklarımın arkasındayım.

Bir hocamız derdi ki, kimse kimseye hiçbir şey öğretemez. Herkes kendisi öğrenebilir. Bu bakımdan kitaplar, eğitim setleri ve hatta İngilizce kursları size İngilizce öğretemez. Ancak size yardımcı olabilirler. Demek istediğim, bu işe mutlaka vakit ayırmanız ve öğrenmek için gayret etmeniz gerekir. Yoksa en iyi kursa da gitseniz, vakit ayırmadan olmaz.

9 Yıldır İngilterede yaşamanıza rağmen İngilizce konuşamıyorum diye, İngilizceye karşı bir yeteneğiniz olmadığını da düşünmeyin sakın. Allah, insan beynini dil öğrenmeye çok elverişli olarak yaratmıştır. Hepimiz ana dilimizi çocukken öğrenmedik mi? Ayrıca çocuklar dili konuşmayı, kitaplardan ya da kurslardan öğrenmezler. Kelime listeleri ezberleyip, gramer kurallarını da çalışmazlar. O halde çocukların nasıl İngilizce öğrendiklerini inceleyip (tıkla-incele) onlar gibi öğrenmek en doğrusudur.

Şimdi size tavsiyem şudur. Effortless English veya Power English derslerini alıp kullanmaya başlayın. Çünkü Effortless English dersleri, çocukların ana dillerini öğrenirken kullandıkları yöntemle (dinleyerek öğrenme tekniğiyle) hazırlanmıştır. Ancak dersleri nasıl çalışacağınız çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğim gibi, yeterince vakit ayırmazsanız işe yaramaz.

Dersleri, AJ Hoge’un tavsiye ettiği şekilde (Ders çalışma rehberimizde anlattığımız gibi) her gün en az iki saat dinleyin. Her ders setini bir hafta boyunca dinleyin.

Mini Story mp3 dersleri, Effortless English setindeki en önemli ve faydalı derstir. O yüzden en çok mini story mp3 dersini dinleyin. Mini Story mp3 dersinde AJ Hoge’un sorduğu sorulara mutlaka (yüksek sesle) cevap verin. Birkaç hafta sonra İngilizcenizin çok hızlı geliştiğini fark edeceksiniz.

Bu şekilde çalışmanıza rağmen derslerin işe yaramadığını düşünürseniz Effortless English size para iade garantisi vermektedir. 6 Ay boyunca, aynen anlattığım gibi dersleri kullandığınız halde memnun kalmazsanız paranızı hemen geri isteyebilirsiniz. Ama şu zamana kadar hiç para iadesi isteyen görmedim.

Aklınıza takılan başka sorular olursa yorum bölümünden bana yazmaya devam edin. Tüm sorularınızı cevaplamaya çalışıyorum. İngilizce eğitiminde hepinize başarılar diliyorum.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir