Kural 1 İngilizce Öğrenirken Büyük Resme Odaklanın

Bir süre önce sizlere Deep English Yaşanmış İngilizce Hikayeler eğitim setinden bahsetmiştim. Deep English sisteminin de tıpkı Effortless English gibi 7 kuralı olduğunu ve bunları daha sonra sizlerle paylaşacağımı da söylemiştim.

Şimdi Deep English Yedi kuralından ilkini inceleyeceğiz. İlk olarak alt taraftaki üç tane videoyu seyretmenizi rica ediyorum. Birinci ve üçüncü videolarda bahsedilenleri dikkatle dinleyin ancak ikinci videoda geçen konuşmalar çok da önemli değildir, yalnızca seyredin.

Video 1: İngilizcede Neye Odaklanmalısınız?

İngilizcenizi ilerletmenin yegane metodu hangisidir? İşte bu basit bir soru değildir. İngilizce dilinin biçim yapısına mı, ya da anlamına mı konsantre olmak gerekir?

Dilin bir biçim yapısı bulunmaktadır. İşte buna gramer (dil bilgisi) adı verilir. Büyük bir ihtimalle uzun bir süredir bir sürü gramer kuralı çalıştınız. Aynı zamanda elbette ki dilin bir anlamı bulunmaktadır. Büyük bir ihtimalle uzun bir süredir bir sürü İngilizce kelimeler çalıştınız. Peki hangisi daha elzemdir? Bunlardan hangisi sizlere daha güzel konuşmayı getirir? Biçim mi, anlam mı? Dil bilgisi mi veya kelime bilgisi mi? Esasen her ikisi de değildir, niçin mi?

İşte bu soruların yanıtını belirtmeden evvel hemen aşağıdaki Üç dakikalık kart hilesi filmini seyretmenizi rica ediyorum. İşte bu video, İngilizce çalışmak ve beynimiz ile alakalı bir konuyu kavramanıza yardımcı olacaktır. Söz konusu video, kartların renklerinin sihirli bir biçimde değiştiğini gösteren bir kart hilesi numarasıdır.

Videoda konuşulan İngilizceyi anlamaya çalışmayın. Kelimeler çok önemli değildir. Yalnızca videoyu seyredin. Videoyu izlemeyi tamamladığınızda bu konumuza devam edebiliriz.

Video 2: Kart Rengi Değiştirme Numarası

Dikkat edin, söz konusu videoda kullanılan İngilizceyi anlamanız çok önemli değildir. Yalnızca videodaki kartların renk değiştirme numarasını seyredin.

Video 3: Büyük Fotoğrafı Görmek

Kart numarası filmini izlediniz mi? Artık söz konusu videonun kartlarla alakalı olmadığını biliyorsunuz. Pek çok insan kartların renklerine bakmakla o kadar meşguldür ki çok daha büyük ölçekli renk değişimini kaçırırlar. Giysiler değişiyor, masanın rengi değişiyor ve hatta tüm arkaplan rengi değişiyor. Öyleyse bu çok büyük renk değişimlerini niye kaçırdınız? Aslına bakarsanız bu oldukça normal bir durumdur. Bizim dikkatimiz oldukça kısıtlıdır. Bir konu üstünde çok fazla odaklandığımız zaman öbür şeyleri fark edemeyiz.

Peki söz konusu duruma bir de İngilizce öğrenme penceresinden yaklaşalım. Aslına bakarsanız İngilizce öğrenme, işte bu kart rengi değiştirme numarasına oldukça benzerlik gösteriyor. Olup biten bir sürü şey var ancak kartlara bakmaya çok fazla zaman ayırırsanız büyük fotoğrafı kaçırırsınız. İngilizcedeki büyük fotoğraf, akıcı ve otomatik iletişim kurabilmektir.

Şayet her bir kelimeyi tercüme etmeye çok fazla takılırsanız, İngilizce kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını çok fazla çalışırsanız İngilizce konuşma, dinleme ve anlama yeteneğinizi ilerletemezsiniz.

Artık daha açık bir biçimde ifade edelim. İngilizce kelimeleri aynı zamanda gramer çalışmakta hatalı bir durum yok. Bunlar ilk başlarda lazım olan şeylerdir. Sizler de büyük bir ihtimalle İngilizce kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını çokça çalıştınız. Çok güzel. Söz konusu çalışmalarınız şu ana kadar sizlere oldukça yararlı oldu. İşte bu nedenle yukarıdaki videoların çoğunu ve okuduğunuz kolay İngilizceyi anlayabiliyorsunuz.

İngilizce kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını ezberlemek başlangıç için gerekli olan şeydi. Ancak artık bunlara ihtiyacınız yok. Daha fazla dil bilgisi kuralı, daha fazla İngilizce kelimeleri ezberlemek aynı zamanda daha çok tercüme yapmak, sizlere akıcı İngilizce konuşmayı getirecek olan şeyler değildir.

Akıcılıktan kastımız; doğal ve rahat bir biçimde, otomatik bir biçimde İngilizceyi konuşup anlayabilmektir. O zaman İngilizcenizi ilerletmenin yegane metodu nedir. Çözüm hakikaten oldukça kolaydır. Akıcı bir biçimde İngilizceyi konuşup anlamayı ilerletmenin bir tek metodu vardır: İngilizceyi daha fazla hayata geçirmek. Daha fazla çalışmak değil, daha fazla kullanmak. Formül, daha fazla dinlemek aynı zamanda daha fazla konuşmaktır.

İyi ama bunu ne şekilde yapacaksınız? Belki, İngilizceyi çokça kullanma fırsatına sahip olamayacağınız bir mekanda oturuyorsunuz. Belki de İngilizce konuşmak için yeterli motivasyonunuz yoktur. Peki o halde ne yapacaksınız?

Sizleri birinci günden çok fazla ayrıntıyla sıkmak istemiyoruz. Nasılsa kart hilesi filminde beynimizin tek bir defada çok fazla şeye odaklanamadığını öğrendik.

Şimdilik, yalnızca birkaç dakikanızı verip daha önceki İngilizce çalışma deneyimlerinizi değerlendirin.

  • Önceden ne şekilde İngilizce çalışıyordunuz?
  • Söz konusu çalışmalarınız, büyük fotoğrafı görmenizi engelledi mi?
  • İngilizce kelimeleri ve grameri ne şekilde bir kenara bırakabilirsiniz?
  • Ne şekilde daha çok İngilizce dinlemeye aynı zamanda daha çok İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz?

Deep English İngilizce tekniklerimizin 2. gününde size Deep English tekniğiyle oluşturulmuş bir İngilizce dinleme dersi sunacağız. Aynı zamanda İngilizce konuşmanızı ve dinlemenizi ne şekilde ilerletebileceğiniz hakkında biraz daha detaylı bilgi paylaşacağız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Deep English İngilizce Hikayeler

Herhangi bir sorunuz veya görüşünüz varsa, lütfen bunları hemen aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşın.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir