İngilizce Öğrenmek İçin Şarkı Dinlemek

İngilizce şarkı dinlemek, İngilizceyi geliştirir mi? Ya da İngilizce şarkı dinleyerek İngilizce öğrenilir mi? Bugünkü yazımda oldukça ilginç bir meseleyi sizlerle paylaşacağım. Effortless English öğretmeni AJ Hoge talebelerinin kendisine yönelttikleri bir soruyu cevaplıyor. Şarkılarla İngilizce öğrenmek olabilir mi? İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme düşüncesi mantıklı görünüyor.

Ama bu hakikaten güzel bir teknik midir? İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizce konuşmayı ilerletebilir mi? Hemen şimdi alt taraftaki video klibi seyredip AJ Hoge’un işte bu konudaki fikirlerini öğrenelim. (Videonun alt tarafında, Türkçe tercümesini okuyabilirsiniz.)

Şarkılarla İngilizce Öğrenebilir miyim?

Selam, ben Effortless English yönetmeni AJ Hoge. Şimdi bir talebe suali hakkında konuşacağım. İşte bu sorumuz: İngilizce öğrenmek amacıyla şarkıları kullanabilir miyiz?

Bu hakikaten oldukça çok yöneltilen bir sual. Bir çok öğrenci bu durumu bana soruyor: AJ, İngilizce öğrenmek amacıyla şarkıları dinleyebilir miyim? Çünkü bu hakikaten eğlenceli ve hoş görünüyor değil mi? Tabi, sizi anlıyorum. İngilizceyi geliştirmek adına şarkılar dinlemek kulağa hoş geliyor.

Fakat benim yanıtım hoşunuza gitmeyebilir ama ben hayır diyorum. İngilizce öğrenmek adına şarkıları kullanmayın. Şayet İngilizce şarkı dinlemek hoşunuza gidiyorsa problem değil, İngilizce şarkıları dinleyin. Fakat büyük bir ihtimalle şarkılar, İngilizce dinleme ve de konuşma yeteneğinizi pek fazla ilerletmeyecektir. Ama niçin?

Bu durumun birinci nedeni, İngilizce şarkıları anlayabilmek oldukça zordur. İtiraf etmek gerekirse, ben şarkıları dinlediğimde sık sık sözcükleri anlamıyorum. Sanatçının ne söylediğini anlayabilmek epeyce zordur. Sözcükler, sık sık anlaşılmıyor. Bunun sebebi şarkıyı söyleyenler sık sık sözcüklerin telaffuzunu değiştirip okurlar. Şarkılar normal gündelik anlatım şekilde değildir. Adı üstünde onlar konuşmuyor, şarkı söylüyorlar.

Büyük bir ihtimalle siz de bu durumu kendi dilinizdeki şarkılardan biliyorsunuz. Kendi dilinizdeki şarkıları dinlediğinizde ara sıra ne dediğini anlamayabilirsiniz. Kısacası işte bu ilk problemimiz: Şarkılarda kullanılan sözcükleri anlayabilmek çoğu zaman oldukça zordur.

2. problem, sözcükleri anlasanız dahi, anlam bütününü yakalayamazsınız. Cümleleri anlayamazsınız. Kendim bile sık sık genel anlamı yakalayamıyorum. Bunun sebebi şarkılardaki ifadeler şiir gibidir. Bazen açık bir anlatım olmaz. Bir çok farklı sözcükler mecazi olarak kullanılır. Belki de şarkı sözlerini yazan kişi dahi gerçek anlamı bilmiyordur.

Özet olarak işte bu teknik İngilizce öğrenmek için güzel bir metod değildir. Çünkü anlamadığınız bir şeyi dinlemenin sizlere fazla yararı olmaz. Telaffuz günlük konuşmadan başkadır ve de sözcüklerle cümleler orjinal manalarından değişik bir biçimde kullanılmıştır. Şarkı sözleri şiir gibidir, gerçek İngilizce diyalogları gibi değildir.

Bahsettiğimiz bu nedenlerle şarkılarla İngilizce öğrenme durumu, çok iyi bir düşünce değildir. İşte bu vakit israfından farklı bir şey olmuyor. İngilizcenizi geliştirmek amacıyla, gündelik yaşamda konuşulan, asıl İngilizce diyalogları dinleyin (Gerçek İngilizce Öğrenin). Sesli kitapları, hikayeleri dinleyin. Hatta işte bu videodaki tarzda konuşmaları dinleyin. Ya da gerçek İngilizce konuşmalar bulunan farklı kısa videoları dinleyin. Bu daha yararlıdır.

İngilizce dinlemek için gerçek konuşma İngilizcesine odaklanın, şarkılara değil. İyi vakit geçirmek amacıyla şarkılar dinleyebilirsiniz. Fakat şarkıları İngilizce eğitiminizin haricinde değerlendirin.

Bu video dersimiz işte bu kadardı. Effortless English programıyla alakalı detaylı bilgi için internet sitemizi ziyaret etmek için buraya tıklayın.

Şarkı Dinleyerek İngilizce Öğrenmek

şarkı dinleyerek İngilizce öğrenmekBu hususta AJ Hoge’a kesinlikle katılıyorum. İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizcenizi geliştirmez. Bununla birlikte bildiğimiz şarkılar değil belki fakat İngilizce öğrenenler için özel olarak üretilmiş bir takım şarkılar yararlı olabilir. Bunlar İngilizceyi ilerletmek amacıyla özel olarak bestelendiği için gramer ve de kelime bilgisini ilerletmede değerlendirilebilir.

Özellikçe çocuk şarkıları, İngilizce öğrenme konusunda faydalı olabilir. Çünkü çocuk şarkılarında kullanılan dil, diğer şarkılardaki gibi ağır değildir çok fazla mecaz anlam yoktur. İngilizce çocuk şarkıları anlaşılması ve söylenmesi bakımından da çok elverişli ve keyiflidir. Bence kaç yaşında olursanız olun, çocuk şarkısı diye küçümsemeyin ve dinleyin.

Bu konuyla ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. Sizce şarkı dinleyerek İngilizce öğrenmek mümkün müdür? İngilizce şarkı dinleyerek kendi İngilizce’sini geliştirdiğini düşünenler varsa onlarında tecrübelerini merak ediyorum. Lütfen düşüncelerinizi aşağıda yorum bölümünden bizimle paylaşın.

İlginizi çekebilecek öbür yazılarımız:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir