İngilizce Konuşma Diyalogları 01 Selamlaşma

Bir önceki yazımda Online İngilizce öğrenmenin avantajlarından bahsetmiştim. Online, yani internetten İngilizce öğrenebileceğiniz en kullanışlı sitelerin başında gelen English Class 101 web sitesinin çeşitli konularda ücretsiz dinleme ve video dersleri bulunuyor. Ben de faydalı olduğunu düşündüğüm bu videolardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu 3 dakikalık kısa videolarda, okullardaki ders kitaplarından öğrendiğimiz kalıplardan farklı olarak, gerçek hayatta kullanılan, konuşma İngilizcesindeki bir takıp İngilizce konuşma diyaloglarını öğreneceğiz. Bu videolardan ilkinde gerçek İngilizce hayatta selamlaşma diyaloglarını öğreneceğiz. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Hemen alt tarafta ise bizim özet açıklamalarımızı bulacaksınız.

Bu dersimizde özetle, İngilizcede biriyle selamlaşmanın en yaygın yollarını öğreneceğiz. Okullarda öğrendiğimiz “Hi, how are you? Fine, thanks. And you” kalıbından başka çok daha yaygın kullanılan bazı kelime ve diyalog kalıpları vardır. Önce verilecek cevap çeşitlerine bakalım. Biri size “How are you?” şeklinde nasılsın diye soracak olursa.

  • I am fine (iyiyim) diyebilirsiniz veya,
  • Pretty good (gayet iyi)
  • Not bad (fena değil) veya
  • So-so (eh işte, şöyle böyle)

online-ingilizce-dersleriGerçek hayatta birine nasılsın diye sormak için “how are you?” diye sorabiliriz. Veya, çok sık kullanılan “how is it going” şeklinde (nasıl gidiyor) de soru sorabilir, selamlaşabiliriz. Yine bu kalıba da, Good / Pretty good / Not bad cümleleriyle karşılık verebiliriz. Tabi kendinizi pek de iyi hissetmiyorsanız, Not so good (çok iyi değil). Not great (harika değilim) veya not so well (çok iyi değil. şeklinde de cevaplar verebilirsiniz.

Tabi eğer olumsuz yanıtlardan birini söyleyecek olursanız, karşınızdaki insan nezaket icabı hayırdır şeklinde bir soruyla karşılık verebilir. Buna da hazırlıklı olmalısınız.

Gerçek İngilizce hayatta çok sık olarak kullanılan selamlaşma kalıplarından biri de “What’s up?” (naber) kalıbıdır. Bunu cevaplamak için, neşeli bir ses tonuyla “Not much!” veya  “Nothing much!” diyebilirsiniz. Bu cevplar, müsait olduğunuz ve muhabbet edebilecek durumda olduğunuz anlamına gelir.

“What’s up” kalıbı İngilizcede “Hello” (merhaba) selamlaşmasının diğer bir versiyonu olduğundan, “Hey” ya da “Hi” şeklinde de cevap verebilirsiniz. Sonraki English Class 101 video İngilizce derslerinde görüşmek üzere hoşçakalın.

EnglishClass-101 sitesine ücretsiz üye olmak için burayı tıklayın!

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir