İngilizcede Konuşma Diyalogları 02 Meslek Sorma

English Class 101 online İngilizce kursu üç dakikalık video anlatımlı İngilizce eğitim derslerinin ikincisinde, İngilizcede birisinin “ne işle ilgilendiğini” sormanın yöntemlerini öğreneceğiz. Aşağıdaki videoda, dersimizi izleyip hemen altındaki makalemizde, video hakkındaki açıklamayı bulabilirsiniz.

Birisinin mesleğini veya ne işle uğraştığını öğrenmek için, okuldaki İngilizce derslerinde öğrendiğimiz üzere “What is your job” (işiniz nedir) sorusunu kullanıyorduk. Ancak bu İngilizce dilbilgisinde doğru bir kullanış olsa da, günlük hayatta çok fazla tercih edilmez, kullanılmaz. Bunun yerine aynı karşılıkta farklı soru yöntemleri kullanılır. Bu kalıplardan önce, benzer soru cümlelerini inceleyelim.

What are you doing? İle What do you do? Soruları arasında ne fark vardır? Bu iki soru cümlesini karşılaştırdığımızda bir birine yakın cümleler olduğunu düşünebiliriz. Fakat taşıdıkları anlamlar çok farklıdır. Birincisi (ing takısı alan) şimdiki zamanı ifade eder ve şu anda ne yaptığımızı sorar.

İkinci soru cümlemiz ise “What do you do for a living?” cümlesinin kısa halidir. Bu yapı İngilizcede birisinin geçimini sağlamak için ne işle meşgul olduğu anlamı taşır. Yani bu soruya cevap olarak mesleğimizi söyleriz. Örneğin;

I am a teacher

I am a doctor

Gibi mesleğimizi I am… öznesinden sonra söyleyerek soruyu cevaplandırabiliriz. Mesleklerin İngilizce karşılıklarını öğrenmek için EnglishClass101 sitesinden faydalanabilirsiniz.

Yine işimizle ilgili bilgi verirken I work at… şeklinde başlayıp, çalıştığımız yeri belirterek cevap verebilirsiniz. Eğer çok büyük bir şirket veya ismi yaygın bir kuruluşta çalışıyorsanız, I work for… şeklinde yine çalıştığımız yeri belirterek cevap verebilirsiniz. Örneğin I work for Microsoft.

Ufak bir tavsiye: Mesleğini öğrendiğimiz kişinin işiyle ilgili olumlu bir yorumda bulunmak, nazik bir davranış olacaktır. Karşılık olarak How interesting (ne kadar ilginç) veya Oh really (a gerçekten mi) gibi cümleleri kullanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videomuzun tamamını birkaç kere dinleyebilir ve Englishclass101 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir