En İyi Yatırım Nedir

Bu yazımızda, İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek için kullanacağınız yeni bir İngilizce mp3 dersini sizlerle paylaşıyoruz. Bugün paylaşacağımız İngilizce mp3 dersi, her zamanki gibi Effortless English kurucusu A.J. Hoge tarafından yazılıp kaydedilmiştir. Dersimizin adı “The Best Investment” (En iyi yatırım). Bu dersimizle hem kişisel gelişiminize katkı yapacak hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz.

İngilizce mp3 dersini indirmek için tıklayın!

Şimdi yukarıdaki bağlaytıya sağ tıklayarak hedefi farklı kaydet komutuyla dersi bilgisayarınıza indirin. İndireceğiniz Rar dosyası içinde İngilizce mp3 dersini ve dersin orijinal ingilizce metin dosyasını bulacaksınız. Dersimizin Türkçe tercümesini aşağıda okuyabilirsiniz.

En iyi Yatırım Nedir?

En iyi yatırım nedir? Hangi yatırım en iyi geri dönüşümü sağlar? Dünyada, ekonomik şartların daha kötü olduğu dönemlerde bu sorunun cevabı son derece önemlidir.

Şüphesiz ki uzmanlar sürekli olarak tavsiyelerini değiştirmektedirler. Pek çok uzman, uzun dönemde kârlı geri dönüş sağlamada, borsanın en iyi yatırım olduğunu açıklamıştır. Onlar parayı uzun dönem ve kısa dönem olarak ikeye bölmeyi tavsiye ederler. Şimdi borsa çökse, bu yatırımları yapan bütün insanlar ciddi olarak sıkıntıya gireceklerdir.

Diğer uzmanlar gayrimenkulü tavsiye ederler. Şimdi satın alma zamanı deyip dururlar. Bu dahiler! “Eviniz en iyi malınızdır” diye tavsiyede bulunurlar. Şimdi ev piyasası çökse, bankalara borçlanan milyonlarca insan sakıntı yaşayacaktır.

Şu an itibariyle, madenler ve mallar en iyi yatırım gibi görünüyor. Özellikle de son dönemdeki fiyat düşüşlerinde. Muhtemelen bunlar uzun dönem için iyi yatırımlardır. Ancak bunlar, en iyi yatırım değildir.

egitim-yatirimi

Bunlardan daima daha iyi olan bir yatırım vardır. Sürekli olarak size yüksek getirisi (geri dönüşü) olan bir yatırım vardır. Diğer yatırımların her zaman üstünde olan bir yatırım vardır.

Nedir bu yatırım? Tomoe ve benim paramızın çoğunu koyduğumuz bu yer neresi?

Cevap: Öğrenme. Eğitim.

En iyi yatırım sürekli öğrenmedir. Yeni beceriler öğrenme, yeni bilgiler edinme, zihinsel, fiziksel ve duygusal etkinliklere katılmaktır. Bu yatırımların üstünde bir yatırım yoktur.

Çoğu insan, eline biraz ekstra para geçince ne yapar? Pek çok insan, “oyuncaklara” ve lükse öncelik verir. Mesela, bu insanlar işinde biraz yükselse, acilen daha büyük bir ev satın alırlar ve/veya daha pahalı bir araba satın alırlar. Ayrıca, yeni teknolojiyle üretilen pahalı plazma televizyonlar ve diğer pahalı “oyuncakları” satın alma eğilimindedirler.

Peki, kaç insan parasını öncelikle eğitime harcıyor? Pek çok insan 30 bin dolar verip bir araba aldığı için mutluluk duyarken aynı zamanda 3 bin dolar olan bir seminer fiyatından şikâyet edebiliyor. Kaldı ki o seminer, muhtemelen işini, kariyerini ve tüm hayatını geliştirmesine bir (sadece statü sembolü olan bir) arabadan daha çok katkıda bulunabilir.

Geçen yıl, Tomoe ve ben eğitime, diğer şeylerden daha fazla para harcadık. Antony Robbins’in 3 seminerine katıldık ve 2 seminer için kayıt yaptırdık. İki dil eğitim çalışmasına katıldık. Bir finansal koçluk programına katıldık. Bir internet pazarlama koçluğu programına katıldık. Bir hayat koçluğu programına katıldık. Birçok CD ve DVD kurs programı ve kitap satın aldık. Ayrıca bir girişimcilik grubu programına katıldık.

Guatemala’ya gittik ve bir haftalık yoğun İspanyolca programımızı çalıştık. Meksika’da bir aşçılık sınıfına katılarak ders aldık. Takı kursu aldık ve birkaç gümüş yüzük imal ettik.

Biz bunları yaptık çünkü hayat becerilerinin, bilgi olmanın ve yeteneklerin bize daima katkı yapan yatırımlar olduğunu biliyoruz.

Bir iş adamı olarak biliyorum ki, geçen yıl öğrendiğim şeyler işimi dönüştürmeme ve kârlılığımı borsadan, gayrimenkulden ya da diğer standart yatırımlardan daha fazla arttırmıştır. Aslında kesinlikle biliyorum ki, öğrendiğim bazı özel fikirler ve beceriler, işimdeki satış ve kârlılığımı ölçülebilir bir şekilde arttırdı.

Mesela, 3500 dolar ödediğim bir internet pazarlaması koçluk programından öğrendiğim bilgileri uygulamak, daha ilk ayda, aylık gelirimi 5 bin dolar arttırmamı sağladı. Başka bir ifadeyle, katıldığım program kendini bir ayda amorti etti. Bununla da kalmayıp, yıllar boyunca her ay ekstra 5 bin dolar kazanmaya devam edeceğim. Ben biliyorum ki, öbür türlü yatırımların hiç biri bu tarz bir getiri sağlayamazdı.

Diğer eğitim yatırımlarının getirisi şüphesiz daha azdır ama yinede güçlü geri dönüşleri olacaktır. Örneğin, bir ingilizce öğretmeni olarak, aldığım seminerlerde ve çalışmalardaki öğretme ve liderlik teknikleri daima incelerim. Sürekli olarak, bunlardan kendi öğretim ve liderlik tarzımı geliştiriyorum. Geliştirdiğim liderlik becerilerini işimi ve şirketimi iyileştirmek için dönüştürüyorum.

İşte bu, sizin için de geçerlidir. Aslında bu herkes için geçerlidir. Öncelikle eğitime yatırım yatın. Daha büyük bir eve ya da pahalı bir arabaya harcamadan önce, seminerlere 10 bin dolar harcayın. Yeni bir televizyona harcamadan önce sesli kurslara 500 dolar harcayın.

İster bir çalışan olarak kariyerinize ya da isterseniz bir iş sahibi olarak kendi işinize odaklanmış olun, kendi eğitiminize yaptığınız yatırım gibisi yoktur. Bilgi ve becerilerinizi geliştirin. Hayat becerilerinizi ve duygusal uzmanlığınızı geliştirin. Motivasyonunuzu ve tutumlarınızı iyileştirin.

Öğrendiğiniz şeyler size asla zarar vermez. Borsa çökebilir ve her şey kaybolup gidebilir ama yetenekler ve bilgileriniz sizinle ömür boyu kalır.

Daima öncelikli ve en önemli konularda kendinize yatırım yapın. Eğer hala ekstra paranız kalıyorsa bunu biriktirip bir iş kurabilir, borsaya girebilir ya da gayrimenkul yatırımları yapabilirsiniz. Yine de bir miktar paranız kalıyorsa, işte o zaman ve sadece o zaman “oyuncaklar” alabilirsiniz.

Son bir not olarak “oyuncakların” ya da daha büyük bir evin hiçbir kötü yanı yoktur. Sadece, başka herhangi bir şeye harcamadan önce, entelektüel birikiminize ve kendi gelişiminize yatırım yaptığınızdan emin olun.

Bu yazının orjinal ingilizce metin ve mp3 dosyasının indirmek için buraya tıklayın.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English Club

Sitemizden Bazı Yazılar:

Paylaşmak Güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir