İnternetten Para Kazanmak 1

İnternetten para kazanmak pek çok insanın hayallerini süslemektedir. İngilizce öğretmenimiz, bizlere internetten nasıl para kazanabileceğimizi öğretiyor. Evet arkadaşlar, bugün sizlere ingilizce eğitimiyle direk ilgisi bulunmayan bir konudan bahsedeceğiz. Daha önce Effortless English ingilizce öğretmeni A.J. Hoge’un bildiğiniz ingilizce öğretmenlerinden farklı olduğunu, derslerinde; kişisel gelişim, kendi işini kurmak, başarı v.s konularından bahsettiğini söylemiştik.

Bu yazımızda, aşağıdaki videoyu izleyecek, aşağıdaki açıklamaları okuyacak ve kendi küçük işinizi kurmak için birinci basamağı öğreneceksiniz. Hemen belirtelim ki sitemizin asıl amacı, sizlere daha hızlı ve etkili ingilizce konuşmayı öğrenmenin yollarını göstermektir.

O yüzden asıl amacımızdan çok uzaklaşmadan, internetten para kazanma konusunu çok uzatmadan bir iki yazıyla bitirmeyi düşünüyorum. Bu yazımızın asıl hedefi, sizlere Effortless English kurucusu ve öğretmeni A.J. Hoge’u daha yakından tanıma fırsatı vermektir. Tabi bu arada internetten para kazanma konusunda kendinizi geliştirip başarılı olmak sizin elinizde.

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyelim. Videonun altında, videoda anlatılanların özet bir tercümesini bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Merhaba Ben Effortless English yöneticisi A.J. Hoge. Bugün sizinle iş hakkında konuşmak istiyorum. Belki biliyorsunuz, sizlere daha önce söylediğim gibi, benim iş İngilizcesi (Success Business Lessons) derslerim normal değildir. Bu derslerde sadeci iş hayatında kullanılan kelimelerinden bahsetmiyorum. Sizin başarılı bir iş adamı olmanızı istiyorum. Evet, biraz iş İngilizcesi kelimeleri öğreneceksiniz. Benim asıl umudum ve hedefim, size başarılı bir iş adamı olmayı ve kendi küçük işinizi nasıl kuracağınızı öğretmek. İşte bu küçük videoda size nasıl başlayacağınızı göstereceğim.

Kendi işini kurmayı düşünen pek çok insan, bir konuda düşünmeye başlıyorlar. Ama benim bir ürünüm yok ki, ne yapacağımı bilmiyorum diyorlar. Yani ben öğrencilerimi bu konuda cesaretlendirmek için, kendi işinizi kurabilirsiniz dediğimde bana, ama bir ürün üretmek için bir sürü şey yapmak lazım, ne yapacağımı bilemiyorum, zaten benim bir işim var, bir ürün üretmek için zamanım yok gibi şeyler söylüyorlar. Bakın ne diyeceğim, bir ürün üretmeye ihtiyacınız yok. Bu iş için ürününüz olması gerekmiyor. Başkalarının ürünlerini satabilirsiniz. İşte buna “Affiliate Marketing” (Ortak Satış) ya da “Affiliate Business” deniyor. Ve bu affiliate marketing internette çok yaygın olarak kullanılıyor.

Yani bir başkası bir ürün ortaya koyuyor ve size, sizin satışlarınızdan genellikle %50 komisyon veriyor. Bir başka deyişle, bir web sitesi yapıyorsunuz, onların ürünlerini sizin sitenizden satıyorsunuz ve her satış için %50 pay alıyorsunuz. Onlar ürünü birçok uğraşlardan sonra üretip yüzde 50 sini alıyor ve siz de satışı kendi sitenizden gerçekleştirdiğiniz için yüzde elli alıyorsunuz. Bu da biraz sizin zamanınızı ve emeğinizi gerektiriyor, böylece satış tutarını %50 olarak paylaşıyorsunuz. Bunun çok adil olduğunu düşünüyorum.

Peki, şimdi Affiliate (satış ortaklığı) ürünlerini nereden bulacaksınız. Bu tür ürünler bulabileceğiniz en popüler yerlerden birisi Clikc bank. İşte burada size göstereyim. Önce Click bank.com’a gidin. Burası geleceğiniz sayfa. Öncelikle burada bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hadi yapalım, size bunu nasıl yapacağınızı göstereyim. (Videoda) gördüğünüz gibi “Affiliate” bölümüne girip bilgileri dolduracaksınız. “Learn More” yazan yere tıkladıktan sonra gelen sayfada, yukarıdaki Sign Up bölümüne tıklıyoruz. Sign Up bölümünde gerekli bilgileri dolduruyoruz. (Videodaki gibi gerekli bilgileri doldurup Submit butonuna tıklıyoruz.)

Bu bilgilerden sonra üyeliğinizi aktif etmek için size bir mail gönderilecektir. Mail kutunuza gidip söz konusu linke tıklayarak üyeliğinizi aktif edebilirsiniz. Üyeliğinizi aktifleştirdikten sonra size geçici bir şifre verilecek, daha sonra bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Kullanıcı adınız ve şifrenizle Log in bölümünden Click bank sitesine giriş yapıyoruz.

Ve şimdi Clikc bank’ten bir hesabımız var. Giriş sayfanızda haftalık satışlarınızı gösteren grafikler var. Hepsi şu anda sıfır gözüküyor çünkü henüz hiçbir şey satmadık. Evet, şimdi satmak için bir ürün bulmamız lazım. Marketplace bölümüne tıklıyoruz. Ve bir kategori seçiyoruz, mesela society & culture kategorisiniz seçelim.

Yan tarafta Sort by bölümünü görüyorsunuz, burası önemli. Burada $ Earned / Sale seçeneğine tıklıyoruz. Burada biraz daha pahalı olan ürünleri tercih etmek istiyoruz. Bu üründen para kazanmak istiyoruz. Büyük ihtimalle reklam giderleriniz olacak. Eğer ucuz bir ürün seçerseniz bu işi yapmak biraz zor olabilir. Gerekli şıkları seçtikten sonra Go butonuna tıklıyoruz.

Evet burada ürünler pahalıdan ucuza sıralanmış olarak geldi. Burada her satıştan ne kadar kazanacağınızı görüyorsunuz (satış başına dolar). Bu ürün muhtemelen 200 usd üzerinde satış fiyatına geliyor. 115 usd her satışta kazanacağınız tutar.

Burada genellikle ilginizi çeken ürünlere yönelmelisiniz. İlginç bir ürün bulana kadar ürünlere bakmaya devam ediyoruz. Evet buna ne dersiniz? Singaroma: şarkı söylemek için gerekli bir rehber. Belki bazılarınız biliyor olabilir, zamanında şarkı söyleme dersleri alıyordum. Bu yüzden bu konuya biraz ilgim vardır. Şarkı söyleme konusunda bir şeyler biliyorum.

Şarkı söyleme konusunda çok uzman değilim ama bu ürünle ilgili bir şeyler anlayabilirim. Videolarda ya da reklamlarında anlatmak istediklerini anlayabilirim. O yüzden singorama ürününü seçebilirim, neden olmasın. Satış başına 63 dolar veriyor, hiç fena değil.

Seçtiğimiz ürünün tanıtım linkine tıklıyoruz. Ve size bir web sayfası veriyor. Bu harika, bakın ihtiyacınız olan her şeyi burada vermişler. Bu ürün için affiliate olursanız, ürünün web sayfasındaki her şeyi alabilirsiniz. Bütün her şeyi kendiniz yapmanıza gerek yok. Gerekli olan her şeyi satış sayfasında vermişler, o yüzden endişelenmenize gerek yok. Sayfadaki her şeyi kopyalayıp kendi web sayfanızı bunlarla doldurabilirsiniz. Tabi, sadece bunu yapmak yeterli değil. Bundan daha fazlasını yapmanız gerekecek. Bir sonraki dersimizde onları da anlatacağım.

Create Hoplink yazan yere tıklıyoruz (şimdilerde Promote yazan yeşil buton). Şimdi burada bizim müşterilerimiz için bir link oluşturmak istiyoruz. Bu link, tıklayan insanları satış sayfazına götürecek ve müşterinin bizden geldiğini belli edecek özel bir link olacak. Bu önemli bir konu, affiliate olarak satıştan pay almamızı sağlayan sistem. Gelecek kutuya Click bank isminizi yazıp Create butonuna tıklıyoruz. Ve size vermiş olduğu linkleri kopyalayıp bir yere kaydediyoruz. Çok basit, işte bu, ilk adımdı.

Artık Click bankte bir hesabımız var. Oradan bir ürün sattığımız zaman, para (satış yüzdesi) Click bank hesabımıza geçecek. Ve sonra Click bank bize paramızı gönderecek. Bu videoda, clikcbank’den hesap açmayı, nasıl ürün bulacağımızı ve nasıl link oluşturacağımızı öğrendik. Evet, çok basit, şimdi bir ürününüz var. Siz şarkı söylemekle ilgili ürün seçmeyebilirsiniz.

Click bank’ten bakıp herhangi bir ürün seçebilirsiniz. Sizlere tavsiyem, ilgili olduğunuz konulardan, ilginizi çeken ürünlerden seçmenizdir. Ya da daha önce bilginiz olan konulardan seçim yapmalısınız. O konuda harika bir uzman olmanıza gerek yok. Ama ürünle ilgili bir şeyler biliyor olmanız gerekir. Eğer bilmiyorsanız, biraz araştırma yaparak öğrenmelisiniz.

Ben de şarkı söyleme konusunda uzman değilim ama bir şeyler biliyorum. Böylece şarkı söylemekle ilgili bir ürünü satarken kendime güveniyorum. Siz de sağlık, fitness ya da herhangi bir ürün kategorisinden seçebilirsiniz. Asıl nokta şu ki, birazcık pahalı olan ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Yani alacağınız satış yüzdesi en azından 50-60 usd olmalıdır.

Bu iş başarısı dersimizde kendi küçük işinizi kurmak için bir başlangıç yapmış olduk. İlk adım olan, satmak için ürün ya da ürünleri nasıl bulacağımızı artık biliyoruz. Daha sonraki derslerimizden nasıl reklam yapacağınızı, nasıl pazarlama yapacağınızı, bu ürünleri nasıl satacağınızı, nasıl başarılı küçük işinizi kuracağızı anlatacağım.

Evet, iyi şanslar. Umarım bu dersimizden hoşlandınız. Lütfen bunları uygulayın. Clikcbank’a gidin, bir hesap oluşturun, ilgilendiğiniz konularda bir ya da birkaç ürün bulun ve tavsiyelerimizi uygulayın. İyi şanslar diliyorum. Sizin başarı hikayelerinizi duymak için sabırsızlıkla bekliyorum.

Evet arkadaşlar, gördüğünüz gibi internetten para kazanmak Click bank ile çok makul ve mantıklı görünüyor. Daha önce muhtemelen birçok yerde duyduğunuz tıkla kazan, reklam oku kazan gibi boş işlerle hiç ilgilenmenize gerek yok. Kendi bu konuda geliştirip, kendi küçük işinizi kurabilirsiniz.

Bu konuda A.J. Hoge’un yukarıda paylaştığım videosundan başka, ücretsiz web sitenizi yapmayı öğreneceğiniz ikinci bir video daha paylaşacağım. Ancak, internetten para kazanma konusunda daha detaylı bilgi almak ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara aşağıdaki siteleri tavsiye ediyorum.

GooMass Eğitim Kiti

Bu işi yapmak için çok iyi bir İngilizceniz olmasına da gerek yok. Ayrıntılı bilgi yukarıda adreslerini verdiğim sitelerde var. Ancak ingilizce seviyenizi ne kadar ilerletirseniz o kadar başarılı olma şansınız var.

Şimdi, click bank gibi çalışan Türkçe içerikli bir site yok mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet arkadaşlar, buraya tıklayarak Click bank sitesinin Türkçe versiyonunu görebilirsiniz. Şu anda Click bank kadar gelişmiş bir ürün yelpazesi yok ama gittikçe gelişiyor ve güçleniyor. İleri de güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Aynen click bank gibi isterseniz sitedeki ürünleri kendi web sitenizden satabilir ya da kendi ürünlerinizi siteye ekleyip affiliate yöntemiyle çalışan kişilere sattırarak kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir