İnternetten Para Kazanmak 2

İnternetten Para Kazanma” konusunda ikinci adım olan Web sayfası yapma konusuna başlıyoruz. Birinci bölümde sizlere anlatttığımız gibi gelir ortakları sitesine gittiniz. Bir hesap açtınız ve ayrıca umarım bir ürün de buldunuz. Ve bulduğunuz ürün için bir hopelink oluşturdunuz. Bu hopeliknki nasıl kullanacağınızı daha sonra göstereceğim. İnternet üzerinden para kazanmak için bir web sitesi çok önemlidir.

Bir sonraki adımda, bir web sitesine ihtiyacınız var.  Yani, bulduğunuz ürünü insanlara tanıtacağınız bir web sayfanız olmalı. Bir şekilde insanlarla işiniz hakkında iletişime geçmeniz gerekiyor değil mi? Evet, bunu yapmanın en kolay yolu ücretsiz bir blog oluşturmaktır. Ben size Blogger’ı tavsiye ediyorum. Bunun gibi pek çok ücretsiz blog servisi sağlayan wordpress gibi siteler de var. Ancak biz blogger kullanacağız çünkü ücretsiz ve çok kolay.

bedava-web-sitesiEvet, blogger.com’a gidiyoruz. Buradan e-mail adresimizle (bir hesap olouşturuyoruz. Ya da bir gmail adresiniz varsa  tüm Google hizmetlerinden bu adresinizle yararlanabilirsinijz.) hesabımızla yeni bir blog için giriş yapıyoruz. Bu bizim işimiz için kullanacağımız web sitemiz olacak. Sağ taraftaki büyük düğmeye, Create A Blog (Blog Oluşturun) yazısına tıklıyoruz. İlk adımda, mail adresimizi yazıyoruz. Ve ikinci adımda blogumuza bir isim ve web site adresimizi oluşturuyoruz.

Yazdığımız site adı mevcut ise bunu değiştirmemiz gerekiyor. Ve bir sonraki adımda sitemizin görünümünü belirleyeceğimiz temayı seçiyoruz. Bunu daha sonra da değiştirme şansımız var. Ancak burada size tavsiye edeceğimiz şey, temanızın basit ve sade olmasıdır.  Kullanacağımız temayı da seçtikten sonra blogumuz oluşturuldu. Çok kolay değil mi?

Ve şimdi Start Bloggin (bloglamaya başla) yazısına tıklayarak sitemizi geliştirmeye başlayabiliriz. Gelen sayfada, blogunuza ekleyeceğiniz “post” da denilen yazıyı oluşturmaya yarayan formu göreceksiniz. Sayfamıza başlık veriyoruz, içeriğine biraz yazı ekliyoruz. Buraya ayrıca resim ve link de ekleyebiliyoruz.  Evet, hadi şimdi bir link ekleyelim. Read more about my product (ürünümüz hakkında daha fazlasını okumak için tıklayın) işte burada gelir ortakları sitesinden oluşturduğumuz linki kullanacağız.

Bunun için link ekleyeceğimiz yazıyı mause yardımıyla seçiyoruz. Ve sonra yazı düzenleme bölümünde bulunan küçük zincir görünümlü resme tıklıyoruz. Ve bizden bir site adresi isteyen küçük bir kutu açılıyor. İşte gelir ortakları linkimizi yazacağımız yer burası. Son olarak publish (yazıyı yayınla) düğmesine tıklıyoruz.

İlk yazımızı yayınlamış olduk. Blogu görüntüle düğmesine tıklayarak yeni web sitemizin nasıl göründüğüne bakabiliriz. Görünümle ilgili birçok şeyi daha sonra değiştirebilirsiniz, resimler ve videolar ekleyebilirsiniz. Ve sitenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Burada önemli olan yazılarımızda gelir ortakları ürünlerimizin küçük tanıtımlarını yapmak ve hemen alt tarafa özel linkimizi eklemek. Blogger’dan blog oluşturmak bir web sitesine sahip olmanın en kolay yoludur.

Blogunuzu düzenleyeceğiniz tasarım bölümünden, renkleri ve öğelerinizin yerleşimini de değiştirebilirsiniz. Sayfa öğeleri kısmından sayfamıza eklemeler yapabiliriz ve mevcut öğelerimizi değiştirebiliriz. Mesela Gadget Ekle düğmesine tıklayarak pek çok kullanışlı sayfa öğesi ekleyebilirsiniz. Bunlardan html java script çok kullanışlıdır.

Bununla bir iletişim formu kurabilir, böylece site ziyaretçilerinizle iletişim kurabilirsiniz.  Sitenizi ziyaret edenlere her zaman ürün satın al, satın al demek doğru değildir. Onlarla iletişim kurarak, tanıttığınız ürünleri onlara öğretebilir, detaylı olarak anlatabilirsiniz. Ziyaretçilerinize ücretsiz bilgiler vererek onlarla aranızda önce bir güven oluşturmak en güzelidir.

Evet, gördüğünüz gibi ürünlerinizi, potansiyel müşterilerinize tanıtacağınız bir web sitesi yapmak gerçekten çok kolay. Bunun için Bloggerı kullanmayı seviyorum. Hem çok kolay hem de çok kullanışlıdır. Blogger’da ayrıca site ziyaretçilerinizle iletişim kurmanıza yarayan yorum bölümü vardır. Yazılarınızın hemen altında yorum yazmaya yarayan kutucukları görebilirsiniz.

Sitenizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, size özel oluşturulmuş hopelink leri kullanmaktır. Tanıttığınız ürünün web site adresini olduğu gibi kullanırsanız satış gerçekleşse bile ödeme alamazsınız. Mutlaka Gelir Ortakları sitesinden (ya da onun trükçe versiyonu olan Turkce affiliate’den) aldığınız özel linki kullanmalısınız.

Evet arkadaşlar, özetleyecek olursak çok basit, adım adım videolarla size göstermeye çalıştığımız Affiliate marketing (ortak satış) sisteminde, önce Gelir Ortakları sitesinden hesap oluşturduk. Sonra bir ürün bulup özel linkimizi oluşturduk. Sonra Blogger’dan ücretsiz web sitemizi hazırladık. Gördüğünüz gibi kendi ürününüz olmadan da, ücretsiz web sitesi hazırlayarak internette para kazanmak mümkün. Tebrikler, şimdi artık kendi küçük işiniz var demektir.

Bir ürün bulmak ve web sitesi oluşturmak, kendi işinizi kurmanızda temel adımlardır. Şimdi yapmanız gereken, bu konuda biraz daha araştırma yaparak bu konuları daha iyi öğrenmek, internetten pazarlama yapma ve sitenize ziyaretçi çekmekle ilgili konuları öğrenmek. Bunun için aşağıda tavsiye ettiğim sitelerden faydalanabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:
4 Comments

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir