Learn Vocabulary With Your Body

İngilizce Kelimeleri Vücudunuzla Öğrenin

Öğrenirken bedeninizi kullandığınızda, daha hızlı öğrenir ve daha uzun zaman hatırlarsınız. Bu teknik özellikle İngilizce kelime ve pharase öğrenme için çok faydalıdır. Şimdi tam olarak, İngilizce kelimeleri nasıl daha hızlı öğrenip nasıl sonsuza dek hatırlayacağınızı göstereceğim. Zor bir kelime ya da phrase gördüğünüzde, bir çeşit fiziksel el kol hareketi ya da bir çeşit yüz ifadesi yapacaksınız.

Yeni kelimemizin anlamını ilişkilendirdiğimiz (bağladığımız) bir çeşit fiziksel hareket yapacağız. Sonra bu yeni kelimemizi her duyduğumuzda bu hareketi yapacağız. Bunu nasıl yapacağınızı gösteren bir örneği hemen göstereyim (Yukarıdaki Youtube videosundaki örnek hareketleri inceleyiniz.) Mesela Effortless English ders setlerimizdeki İngilizce kelimeler dersimizde geçen ya da mini story dersimizde geçen bir kelimeyi her duyguğunuzda belirlediğiniz hareketinizi yapacaksınız. Bu sayede, yeni kelime için aynı hareketi sürekli her duyduğunuzda tekrarlayarak kelimenin anlamını beyninizin derinliklerine bilinç altına yerleştirmiş olacaksınız.

Şimdi size basit bir örnek göstereceğim. Yeni kelimemiz TO LOATHE (to hate intensely) : nefret etmek, iğrenmek, tiksinmek. Pharesimiz: He Loathes ice cream. Şimdi bu kelimemiz (loathe) için, kelimenin anlamını bağlayacağımız bir hareket bulmaya ihtiyacımız var. Bu herhangi bir hareket olabilir. Mesela ben yüzümü kullanacağım. Hareketimizi belirlerken biraz abartı yapacağız. Belki de biraz çılgın bir hareket olacak.

Abartılı komik ve büyük bir hareket yapmak kelimenin anlamanı daha iyi hatırlamamıza yardım edecek. Hareketleri görmek için yukarıdaki videoyu izleyin. Çılgın bir harekte oldu biliyorum ama inanın faydalı olacak. Bu konuda pek çok araştırma var. Şimdi de tüm pharese (kelime grubumuz) için hareketimizi büyütüyoruz. He loathes ice cream. Önce kelime hareketimizi yapıyoruz, sonra pharese hareketimizi (dondurma yemekten kaçıyormuş gibi bişey).

Hareketimiz her hangi bişey olabilir. Benim gösterdiğim hareketi beğenmediyseniz başka bir hareket yapabilirsiniz. Sadece kelimenin anlamıyla hareketinizi bağladığınızdan emin olun. Ve bu hareketinizi, yeni kelimenizi her duyduğunuzda tekrar tekrar yapacaksınız. İngilizce kelimeler dersimizi her dinlediğinizde bunu uygulayabilirsiniz.

Ben konuşurken yeni kelimenizi her söylediğimde derhal hareketinizi yaparsınız. Mini story derslerimizi dinlerken de bunu yapabilirsiniz. Yeni kelimenizi her duyduğunuzda hareketinizi yaparsınız. Bir makale okurken, bir film izlerken her duyduğunuzda hareketinizi çok güçlü bir şekilde yapın. Bunu her yapışınızda vücudunuzu eğitmiş, ona öğretmiş olursunuz. Bir dahaki sefere görüşmek üzere, iyi dersler.

Effortless English Club

Effortless English Kuralları:

Paylaşmak Güzeldir:

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir